Avrupa bütünleşme sürecinde Maastricht ve Amsterdam antlaşmaları
The Treaties of Maastricht and Amsterdam within European integration process
  1. Tez No: 100234
  2. Yazar: DİLEK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 2001
Özet
ÖZET Avrupa Bütünleşme süreci Avrupa Kömür Çelik Topluluğu' nurı 1951 yılında kurulması ile başlamıştır. Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Avrupa mimarisinin ilk taşı olmuştur. Avrupa Kömür Çelik Topluluğu'nun oluşumunu, 1957 yılında imzalanan Roma Antlaşmaları ile Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu'nun oluşumu izlemiştir. Avrupa Bütünleşme hareketinde önemli bir adım, Roma Antlaşması'na bir dizi yeni hedefler ekleyen Avrupa Tek Senedi olmuştur. Almanya'nın birleşmesi, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası kıtanın politik yapısında değişiklikler gerçekleşmiştir. Değişen uluslararası koşullar ışığında, üye devletler yeni bir Antlaşma'nın müzakerelerine başlamışlardır. 1 Kasım 1993 'de yürürlüğe giren Avrupa Birliği Antlaşması (Maastricht Antlaşması) yeni hedefler belirlemiştir: 1999 yılma kadar Avrupa Parasal Birliğinin gerçekleştirilmesi, ortak dış ve güvenlik politikası, adalet ve içişlerinde işbirliği. Avrupa ekonomik ve parasal birliği, tek pazarın doğal bir sonucu olarak görülen tek para biriminin kullanılmasıdır. Avrupa Parasal Birliği Avrupa Birliği'nin bütünleşmeyi daha ileri götürme konusundaki istekliliğinin bir göstergesidir. Soğuk savaşın sona ermesi ve Avrupa'da yeni çatışmaların başlaması Avrupa Birliği için ortak dış ve güvenlik politikası oluşturulmasının zorunluluğunu göstermiştir ve bu çerçevede, üye devletler ortak dış ve güvenlik politikasını Maastricht Antlaşması kapsamına almışlardır. Maastricht Antlaşması adalet ve içişlerinde işbirliğini Avrupa Birliği -93-yapısına üçüncü sütun olarak eklemiştir. Bu sütun kapsamında, üye devletlerin göç, sığınma, gümrük gibi konularda karşılıklı işbirliği öngörülmüştür. Maasticht Antlaşması'nın N maddesi hükmü gereğince, 1996 yılında başlayan hükümetlerarası konferans Amsterdam Antlaşması'nın 2 Ekim 1997'de imzalanması ile sonuçlanmıştır. Amsterdam Antlaşması, Avrupa Birliği'nin üç sütunlu yapışım muhafaza ederken, supranasyonel nitelikte olmayan ikinci ve üçüncü sütun kapsamında etkinliği ve uyumu artırmak için önemli değişiklikler yapmıştır. Maastricht ve Amsterdam Antlaşmaları Avrupa bütünleşme sürecinde önemli adımlardır. Söz konusu Antlaşmalar, Avrupa Birliği'nin dinamik yapısının birer göstergeleridir. 1 1 Aralık 2000 tarihinde üzerinde anlaşılan Nice Antlaşması da bu dinamik sürecin bir parçasıdır. Avrupa bütünleşme sürecinin dinamik yapısı devam edecektir ve Maastricht Antlaşması, Amsterdam Antlaşması ve çok yeni olmakla birlikte Nice Antlaşması değişim sürecinin sonu değildir. -94-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European integration process started with the Treaty establishing the European Coal and Steel Community was signed in 1951 for a period of 50 years.The European Coal and Steel Community is the first stone in the European edifice. The establishment of the ECSC was followed by the European Economic Community (EEC) and Eurotom. By signing the Single Act in 1986, member states supplemented the Treaty of Rome with series of specific objectives. After the unification of Germany and collapse of the USSR, Europe faced change in the political structure of this continent. So member states committed themselves to a process of consolidation of the Union by negotiating a new treaty. The Treaty on European Union ( Maastricht Treaty) entered into force on 1 November 1993 and set an ambitious target: economic and monetary union by 1999, common foreign and security policy, cooperation injustice and home affairs. Economic and monetary union is a single currency area and Euro is the single currency of the European Monetary Union. European Monetary Union is a key indicator of the European Union's willingness to move the process of integration forward. Member states of the European Union incorporated common foreign policy in Maastricht Treaty and this Treaty also increased the potential for the development of an security identity. Because, the end of the cold war and the emergence of new conflicts in Europe make it important for the European Union to develop a foreign -95-and security policy. The third pillar which was added to European construction by Maastricht Treaty is cooperation in the field of justice and home affairs. It permits dialogue, mutual assistance, joint effort and cooperation between the police, immigration services, customs and justice departments of the fifteen. Article N of the Maastricht Treaty required an intergovernmental conference to be convened to review certain provisions. After this conference, the Amsterdam Treaty was agreed by the European Union's political leaders on 17 June and signed on 2 October 1997. This Treaty introduced main reforms in freedom, security and justice, effective and coherent external policy. The Maastricht Treaty and the Amsterdam Treaty are important steps in integration process of the European Union. Now, the European Union based on three pillars. While the first is supranational, second and third pillars are international. These Treaties show that the dynamic structure of the European Union and are followed by the Treaty of Nice agreed at the European Council in Nice on 1 1 December 2000. The dynamic structure of the European Union will continue. The Maastricht Treaty, the Amsterdam Treaty and recently Treaty of Nice does not mark the end of the process of change. -96-