Örgütsel etiğin çalışan memnuniyetine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of organizational ethics on employee satisfaction
  1. Tez No: 226538
  2. Yazar: ABDULLAH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hızlı teknolojik gelişmeler, küreselleşmenin neden olduğu baskılar, rekabet ve artan kaynak sıkıntısı tüm örgütler için etik kavramını günümüzde önemli bir konu haline getirmiştir. Neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda yol gösterici bir özelliğe sahip olan etik, hem örgüt içinde uyumlu bir atmosferin oluşmasında hem de örgütün tüm paydaşlarıyla olumlu ilişkiler geliştirmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Bu özelliği ile etik, çalışanların memnuniyet düzeylerinin artmasına da katkıda bulunmaktadır.Çalışan memnuniyeti, örgütlerde uyumlu bir çalışma ortamının oluşturulmasında önemli faktörlerden biridir. Çalışan memnuniyetinin sağlanmasında yöneticilere büyük görevler düşmektedir. Yöneticilerin etik ilkeler çerçevesinde çalışanlarına adil ve dürüst davranmaları, hem çalışanları hem de örgütün başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü, değer verilen, memnun çalışanlar aynı zamanda müşteri memnuniyetini de sağlayacaklardır. Öyleyse, günümüzün rekabetçi ortamında, örgütlerin yönetim tarzlarını çalışanlarının memnuniyeti için yeniden gözden geçirmeleri gerekmektedir. Örgütlerde etik ilkelerin oluşturulup uygulamaya konulması, bu konuda örgütlere yardımcı olacaktır.Bu çalışmanın amacı; örgütsel etiğin çalışan memnuniyetine etkisini incelemektir. Örgütsel etiğin çalışan memnuniyetini ne yönde etkilediğini ortaya koymak amacıyla da, Niğde özel sağlık kurumları çalışanları üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma, çalışanların algıladıkları örgütsel etiğin, memnuniyetlerini pozitif yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Buradan yola çıkılarak, algılanan örgütsel etiğin çalışanların memnuniyetlerini de beraberinde getirdiği söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Rapid technological cahanges, pressures created by globalization, competition and increasing resource shortage make the concept of ethics an important issue for organizations of all types. Ethics guides organizations about what is wrong and what is right, so it causes a positive atmosphere in the organization and it has a significant role in developing positive relations with all the shareholders. With this feature, ethics also contributes to employee satisfaction.Employee satisfaction is one of the important factors for creating a positive working environment in organizations. Managers have critical responsibilities for employee satisfaction. Treating employees fairly and honestly within the scope of ethical principles effects both employees and organization success positively. Because customer satisfaction comes through highly valued and satisfied employees. Therefore, in competitive environment, organizations should regulate their management styles for their employees? satisfaction. Developing and practicing ethical principles will help organizations in this subject.The aim of this study is to examine the effect of organizational ethics on employee satisfaction. A research on the employees of private health organizations in Niğde was done to determine the effect of organizational ethics on employee satisfaction. The findings of the research indicate that employees? perceptions of organizational ethics effect employee satisfaction positively. There is a positive relationship between employees? perceptions of organizational ethics and their satisfaction. On the basis of research findings, it is possible to say that organizational ethics causes employee satisfaction.