Örgütsel çatışma ve çözümlenme yöntemleri: Bir araştırma
Organizational conflict and resolution techniques: A survey
- Tez No: 226553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Örgütsel çatışma günümüz örgütleri için önemli bir konudur. Bireysel ya da grup problemleri ya da farklı örgütler arasındaki sorunlardan dolayı işle ilgili faaliyetlerde kesintiler olabilmekte ya da sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle çatışma yönetimi, örgütler için her zaman önemli bir çalışma sahasıdır.Çatışma, taraflar arasındaki anlaşmazlık ya da uyuşmazlık hali olarak tanımlanabilmektedir. Çatışma yönetimi, örgüt yönetimlerinin önemli işlevlerinden biridir. Birçok etkenden dolayı meydana gelebilen çatışmalar etkili bir biçimde çözümlenmelidir. Örgüt yönetimleri çatışmayı çözümleyebilmek için birçok yöntem kullanmakta ve örgüt için en faydalı çözümü bulmak için çabalamaktadır.Bu tez, üçü kavramsal ve biri araştırma olmak üzere dört bölümü içermektedir. Birinci bölümde, örgütsel çatışma kavramı ve çatışma türlerinden söz edilmiştir. İkinci bölümde, örgütsel çatışma yönetimi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, örgütsel çatışmaya yol açan etkenler ve çözümlenme yöntemleri yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise, çatışmaya yol açan örgütsel ve iletişim kaynaklı etkenler ve çözümlenme yöntemleri hakkında bir saha araştırması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational conflict is an important subject for today?s organizations. Problems may occur or there may be interruptions in the business activites because of individual or group problems or because of the problems between different organizations. So conflict management has always been an important area for organizations.Conflict may be defined as a state of misunderstanding or incongruence between parties. Conflict management is one of the important functions of management. Conflict which may occur because of many differents factors must be solved effectively. The management of organizations use many methods to find solutions to conflict and try to find a solution which will be most benefitial for the organization.This thesis consist of four parts as three of them are conceptual and one is research. In the first part organizational conflict concept and the conflict types are mentioned. In the second part the organizational conflict management is discussed. In third part factors that lead to the conflict and resolution tecniques are discussed. In the fourth part of the study a field survey about organizational and communication based factors that lead to the conflict and resolution tecniques take place.