Halk oyunlarının sahnelenmesinde teknik unsurların yeri ve önemi nedir? Ne olmalıdır?
  1. Tez No: 22657
  2. Yazar: HAYRİ GÜRHAN OZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİKRET DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Halk Oyunlarının Sahnelenmesinde Teknik Unsurla rın Yeri ve Önemi Nedir? Ne Olmalıdır? konulu bu çalış ma İ.T.Ü. SosyalBilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı Türk Halk Oyunları Alanında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada, halk oyunlarımızın bir sahne sanatı olarak kabul edilmesi ve sahne sanatlarında kullanılan tüm teknik unsurların halk oyunlarının sahnelenmesi es nasında kullanılması gerekliliği anlatılmıştır. Bu tek nik unsurların ne oldukları ve özelliklerinden bahsedil miştir. Amatörce çoğu kez uzman kişiler olmaksızın ya pılan çalışmaların yanlışlığı belirtilmiş, sahne-seyirci oyun ilişkisinde tüm bu teknik unsurlardan yararlanıp ortaya doyumsuz bir eser çıkarılması ve bu sayede halk oyunlarımızın geniş bir izleyici kitlesine kavuşarak ge lişmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY What is the importance and role of the technical aspects in putting folk dances on stage? What should it be? This study has been prepared as a Master's Degree Thesis in the field of Turkish Folk Dance to be submitted to the Istanbul Technical University (ITU) Departman of Social Studies (Institute of Fine Arts -Turkish Folk Dance) to deal with these two guestions stated above. In this study it is argued that folk dance should be considered as a part of performing arts and that all technical aspects and their characteristics are also mentioned in this study. While handling the technical aspects by unspecialized personel is criticized, the main aim of this study is, within the framework of stage- audiance-play, to use these technical aspects in order to stage a folk dance with all its beauty and thus to appeal to a broader audiance.