Gaziantep şehrinde suçların coğrafi bilgi sistemleri ile haritalanması ve analizi
Mapping and anlyzing of crimes in Gaziantep city using geographical information systems
- Tez No: 226586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Suç, insanlık tarihi kadar eski olan ve günümüze kadar artarak süregelen bir gerçekliktir. Günümüze kadar suçların önlenmesi ile ilgili bir çok farklı teori ileri sürülmüş ve yöntem kullanmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) aracılığıyla suçların analiz edilmesi ve akıllı suç haritalarının oluşturulması, son yıllarda kullanılan önemli suç önleme yöntemlerinden biridir. CBS ile suçları etkileyen çok sayıda değişken analiz edilerek, suçların sebepleri, dağılışı ve suçlu profili ile ilgili çıkarımlar yapılmakta, suç işlenmeden önce önlemler alınabilmektedir.Gaziantep, son yıllarda ekonomik alanda yaptığı atılımlarla hızla gelişen bir şehirdir. Bu hızlı gelişim şehri bölge içersinde göçlerin yöneldiği önemli bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Göçler özellikle kendi ilçeleri ile yakın il ve ilçe merkezlerinden olmaktadır. Şehrin sahip olduğu iş, altyapı, sağlık, eğitim ve sosyal imkanlar, nüfusun ve yerleşim alanının hızla büyümesi karşısında oluşan ihtiyaçları karşılayamamıştır. Şehirleşme çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği için şehrin yapılaşmasında çarpık kentleşme öne çıkmıştır. Şehirde yaşanan bu olumsuzlukların ortaya çıkardığı sosyo-ekonomik problemler suçların artmasına neden olmuştur..Gaziantep şehrinde 2006 yılı içerisinde 12435 asayiş suçu işlenmiştir. Asayiş suçları içerisinde mala karşı işlenen suçlar şahsa karşı işlenen suçlardan daha fazladır. Mala karşı işlenen suçlar sosyo-ekonomik yapının gelişmiş olduğu mahallelerde, şahsa karşı işlenen suçlar ise şehrin sosyo-ekonomik düzeyi düşük mahallelerinde yoğunlaşmaktadır. Suç türleri içerisinde en fazla evden hırsızlık, iş yerinden hırsızlık, darp ve kasten yaralama suçları işlenmiştir. Suçların gece saatlerinde artış gösterdiği, sabah saatlerinde ise azaldığı görülmektedir. Suça karışanlar çoğunlukla eğitim seviyesi ve sosyo ekonomik düzeyi düşük mahallelerde ikamet etmektedir. Suça karışan bu kişiler genellikle şehre dışardan göçle gelen çocuk ve genç yaştaki insandır.
Özet (Çeviri)
The crime as old as the history of human-being and has come up to now increasingly. To prevent criminal events a lot of different theories and methods have been used until now. Recently Geographic Information System (GIS) that bases on analyzing crimes and intelligent crime maps is a very important method of preventing crime. By the use of GIS a lot of different variables is analyzed and reason of the crime and criminal profiles are determined. This gives opportunity to prevent crimes before the beginning.Gaziantep is a city which devoloping economicaly recent years. This economically development has made Gaziantep an attractive center of region for migrations. Migrations espicially come from its countries and near cities and teheir country centers. Gaziantep?s employment, substructural, healty, educational and social opportunities are inadequate to correspond their neccessities. In Gaziantep urbanism is very rapid that causes irregular consructions socioeconomic problems in city causes the increasing of the crimes.In Gaziantep, 12435 public securty crimes were commitled in 2006. In these public securty crimes the crimes aganist property is more than the crimes aganist individuals. The former has more density in socioeconomic developed parts of city and the latter has more density in socioeconmic under developed parts of city. Burglary, stealing from offices, hitting and deliberately wounding are the most widespread types of crimes. It is seen that the crimes increase at the night and decrease in the days. Criminals, mostly, live in the parts of the city wich is under-developed in educational socioeconomic ways.