21. yüzyılda yeni bir paradigma: Kentsel kutuplaşma ve Mersin örneği
A new paradigm in 21. century urban polarization and Mersin example
- Tez No: 226585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşanan göç hareketleri sonucu kentlerde ortaya çıkan kentleşme sorunlarından biri olan kutuplaşma konusuna yer verilecektir. Özellikle 1950'li yıllardan sonra ivme kazanan kentleşme kentlerde bir takım siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açmıştır.Kentleşme, uygarlığın gelişiminde en önemli süreçlerden biridir. Bu süreç sadece nüfus birikimi değil aynı zamanda, ekonomik, sosyal ve siyasal dönüşümleri de içeren bir olgudur. Kentleşme Türkiye gibi ülkelerde neden-sonuç ilişkisi içerisinde gerçekleşen bir değişimi de ifade eder. Kırsal kaynakların sosyo-ekonomik ve psikolojik açıdan yeterli olmaması, bu değişim sürecinin hızını artırmaktadır. Bu değişim sadece nüfus artış hızı değil aynı zamanda göç eden kitlelerin kentte yaşadıkları sorunlar, kente uyum süreçleri ve beraberinde de kentte meydana gelen ayrışmalar olarak gözlemlenmektedir.Çalışmamızda bu sorunlara ve bu sorunların altında yatan nedenlere yer verilecektir. Göç sonucunda yaşanan kimlik sorunu ve kentlerde yaşanan dışlanma konusunda da Mersin kenti özelinde bir takım verilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this paper the polarization, which is an urbanization problem seen because of the migration, will be explained. Especially, in 1950?s urbanization accelerated then some political, economical, and social problems arose.Urbanization is one of the most important processes in civilization development. This process is not only increasing population, but also, includes economical, social, and political transformations. In countries like Turkey, urbanization expresses the change that develops in cause-result relation. The insufficient socioeconomic and psychological sources exist in rural areas increase the change process speed. These changes are seen not only as population speed, but also as problems of migrating people?s, as their adaptation problem, and conflicts arose in urban.In our study these problems and the cause of these problems will be explained. Mersin will be used as an example to give data about the identity problem seen after migration and the isolation seen in urban.