An analysis of reconciliatory mediation in Northern Albania: The role of customary mediators
Kuzey Arnavutluk?ta uzlaştırıcı arabulucuk incelemesi: Geleneksel arabulucuların rolü
  1. Tez No: 226605
  2. Yazar: ALMA SHKRELİ
  3. Danışmanlar: DR. AYSE BETUL CELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma Kuzey Arnavutluk'ta eski bir uygulama olan geleneksel uzlaştırmayı incelemiştir. Bu araştırmanın datası çoğunlukla halk arabulucularıyla yapılan görüşmelerden sağlanmıştır. Arabulucular tarafından kullanılan strateji ve taktikler yirmi yedi davada (kan davası, anlık veya geçmişi olan kavgalar veya kazalar sebebiyle) analiz edilmiştir. Stratejiler Bercovitch ve Huston sınıflandırmasına gore analiz edilmiştir. Bu sınıflandırma, iletişim-kolaylaştırma, usule ait-kolaylaştırma, usule ait-formulasyon, direktif-manipulasyondan oluşmaktadır. Teknikler, Callister ve Wall'un toplum arabuluculuğunda arabulucuların taktikleri tablosuna göre analiz edilmiştir. Bunun ötesinde, uzlaştırıcı süreç de Lederach'ın uzlaştırmanın elementleri taslağına göre incelenmiştir. Bunlar doğruluk, merhamet, adalet ve barıştır.Arnavutluk'ta yirmi yedi arabuluculuk davasının incelenmesiyle, çoğu öldürülmenin anlık kavgalarla ve çoğunlukla birbiriyle ilişkili insanlar arasında olduğu görülebilir.Arabulucuların stratejisi incelenirken, ağırlıklı olarak iletişim-kolaylaştırma, usule ait-formulasyon veya manipülasyon mu kullandıklarına bakılmıştır. Bulgular göstermiştir ki, çoğu davada arabulucular iletişim-kolaylaştırma veya yönlendirici-manipülasyon kullanmışlardır. Bu davalarda kullanılan teknikler Arnavutluk arabuluculuğunun özelliklerini yansıtır ama aynı zamanda cezai davalarda arabulucuların kullandığı tekniklerle ilgili de bize fikir verir. Bu teknikler kültürel altyapıyla ve Geleneksel Hukuk'la sınırlandırılmıştır.Arnavutluk geleneksel arabuluculuğu VOM özellikleri taşır ve geleneksel arabulucular Yenileyici Adalet prensiplerine uyarlar. Arnavutluk geleneksel hukuku Kanun'da bulunan özellikler de arabuluculuk sürecini yönlendirirler. Bulgular aynı zamanda Arnavutluk kültüründe uzlaşmanın bazı elementlerinin farklı anlaşıldığını da göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigated the old practice of customary mediation in the Northern Albanian society. The data used in this research was mainly generated through interviews with community mediators. The strategies and techniques used by the mediators in twenty-seven cases of killings (due to blood feud, momentarily and previous fight or accidents) were analyzed. The strategies were analyzed on the basis of Bercovitch and Huston classification: communication-facilitation, procedural-formulation and directive-manipulation strategies. The techniques were analyzed based on Callister and Wall?s table of mediator?s techniques in community mediation. Further more the reconciliatory process was also analyzed through Lederach?s framework of the elements of reconciliation: truth, mercy, justice and peace.Examining the twenty-seven cases of mediation in the Albanian context we can conclude that most of the killings happened due to momentary fights and mostly they were people who had relations with each other.In analyzing the strategies of the mediators it is searched weather they use more communication-facilitation, procedural-formulation or manipulation. The findings showed that in most case the mediators used either communication-facilitation or directive-manipulation. The techniques used in these cases reflect the features of Albanian mediation but they also give us insight on other techniques the mediators use in community mediation in penal case. These techniques are bounded by the cultural background and the rules of the Customary Law.Albanian traditional mediation bares the characteristics of VOM and the traditional mediators abide by the Restorative Justice principles. Albanian mediation shows to bare the characteristics of the cultural context in which it takes place. The values found in the Albanian customary law, Kanun, in a way guide the mediation process as well. The findings also suggested that some of the elements of reconciliation are understood differently in the Albanian culture.