The impact of structural funds on local government in the EU: cases of the UK (England) and Germany
Avrupa Birligi'nde yapısal fonların yerel yonetim uzerindeki etkisi: Birleşik Krallık (İngiltere) ve Almanya ornek incelemeleri
  1. Tez No: 226606
  2. Yazar: HAFİZE BERNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOREL GOYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapısal Fonlar'ın başlangıcı ve Avrupa Komisyonu'nun bu fonlar üzerindeki kontrolü şehirler üzerinde baskı oluşturarak yerel yönetimlerden örgüsel yapıdaki yerel yönetişimlere geçişe yol açtı. Bu bağlamda, bu araştırma Avrupa Birliği'ndeki (AB) Yapısal Fonlar'ın yerel seviyedeki yönetişim biçimleri üzerindeki etkilerini incelemekte ve bu fonların Avrupa genelindeki kentsel yönetişimler arasında bir ahenk meydana getirip getirmediği konusunu dört ana başlık altında değerlendirmektedir: yatay yönetişim, dikey yönetişim, toplumsal katılım, ve ülkeler üstü ağlar vasıtası ile öğrenme süreci. Sonunda, bilinçli olarak seçilmiş örnek incelemeleri, yani nisbeten zayıf yerel yönetimlere sahip, oldukça merkezi, üniter devlet yapısındaki Birleşik Krallık'ı (İngiltere) ve anayasal ve politik açılardan güçlü yerel yönetimlere sahip, federal devlet yapısındaki Almanya'yı karşılaştırdıktan sonra, AB kaynaklarının ortaya çıkması varolan yapılar açısından başlangıçta şok edici olmasına rağmen, üye ülkeler arasında, herbirinin içinde bulunduğu farklı koşullara bağlı olarak, bir ahenk meydana getirmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The introduction of Structural Funds and the control which the European Commission holds over them have created pressure on cities, whereby they have paved the way for a transition from local government to a networked form of local governance. Accordingly, this thesis examines the impact of European Structural Funds on patterns of governance at the local level and assesses whether they imply a move towards the harmonization of urban governance across the European Union (EU), considering four basic themes: horizontal governance; vertical governance; participation of the community, and policy learning through trans-national networks. Finally, after comparing and contrasting the impacts of Structural Funds on the deliberatly chosen case studies, namely the UK (England) ?a highly centralized unitary state with weak local authorities? and Germany ?a federal state with both constitutionally and politically powerful local authorities?, the study concludes that although the arrival of the EU funding is a primary shock to the existing structures, they did not induce a harmonization among the member states due to their specific circumstances.