Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik dönüşümünde sanat piyasasının oluşumu plastik sanatların rolü ve Osman Hamdi Bey örneği
Creating art market, role of the plastic arts in Turkey?s social and economic development and the example of Osman Hamdi Bey
  1. Tez No: 226611
  2. Yazar: SABRİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Güzel Sanatlar, Economics, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Türkiye'nin tarihsel süreç içinde mevcut kaynaklarını, var olan birikimlerini, kendi dinamiklerini, siyasal ve ekonomik koşullarını toplumsal ve ekonomik başarıya dönüştürme mücadelesi uzun bir yolun kat edilmesiyle ve kararlılığıyla olmuştur. Sanatın Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik değişimindeki rolünün büyük olduğunu ve plastik sanatların özellikle de resim sanatının sanat piyasasının oluşumundaki öneminin arttığını, aynı zamanda özel ve kurumsal koleksiyonların, müzayedelerin, galerilerin, sergilerin, bienal ve festivallerin ve de müzelerin bu piyasanın çatısını oluştururken rekabeti beraberinde getirdiğini görmekteyiz.Fakat, Sanat yapıtı bir meta ve sanat piyasası bir borsa mıdır?, Günümüzde sanat piyasası en büyük pazarlardan biri midir?, Sanat piyasasında sanat eserinin fiyatlandırılması keyfi olabilir mi?, Her sanat nakit'e çevrilebilir mi?, Sanatçıya en büyük desteği kim verir?, Küreselleşen dünya'da sanatın tanımı nedir?, Sanatın serbest dolaşımında engeller nelerdir?, İnsan, sanat ve ekonomi ayrılmaz bir üçlü müdür? Türkiye'de zenginlerin sanat yatırımcılığına özendirilmesi gecikmiş bir sanat stratejisinin paniği midir? , ve bugünlerde özel müze ve galeri açarak sanat gündemini oluşturmak ilgi merkezi olmanın bir nedeni midir?, gibi soru ve sorunlarla Türkiye'de sanat piyasasının oluşumu ve gelişimi sorgulanmaktadır. Bu noktada, Türkiye'de en pahalı sanat eseri olan Osman Hamdi Bey imzalı ?Kaplumbağa Terbiyecisi? tablosu, sanat piyasasının oluşumunu ve müzeler arası rekabetin gidişatını eleştiren çarpıcı bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Having struggle throughout Turkey?s historical heritage to turn its existing sources, dynamics, political and economic conditions into success has been achieved in long run with strong dedication. It is certain that art has played leading role in Turkey?s economic and social devolopment, we observe that especially in domain of painting, plastic art and sclupture as well as foundation?s collections, auctions, art galleries, exhibitions, bienale, festivals and museums have contributed vitaly in creating steady backround and competitive conditions to bring out considerable bounce at market .On the contrary, we could ask ?Is a masterpiece of art market good? And is an art market stockexhange?? Is it possible to price the artistic Works randomly?Could every art work value by money?Who supports the artists at most?What is the description of art in globalizing world?What are the obstacles to exhange art works freely in market?Are a human,art and economy bounded with eachother tightly?Is that very late figure of panic of art strategy in Turkey to encourage wealthy people for art investment? Nowadays establishing private museums and opening up art galleries are to reason to pick up attention in terms of control the art market and its values?For the development and the establishment of art market in Turkey the questions like these must be asked upon in continue. To this end, to be the most expensive masterpiece of art in Turkey: Osman Hamdi Bey?s ? Turtle Trainer? as dazzling example of the development and establishment of market as well competitiveness of the art museums is to be brought to mind new criticism.