Türkiye'de güncel sanat pratiklerinde ideolojik anlatım
Ideological expression in current art practices in Turkey
- Tez No: 956425
- Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 1990'lardan itibaren oluşmaya başlayan güncel sanat pratiklerinin toplumsal dönüşüm dinamikleri göz önünde bulundurularak, sanat-ideoloji ilişkisi bağlamında ele alınması amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle, ideoloji kavramı ve Türkiye özgünlüğünde birbirinden ayrılan“çağdaş”ve“güncel”kavramları incelenecektir. Ayrıca, sanatın özerkleşmesi bağlamında, ideolojik olana karşı mesafeli duruşun aslında ideolojik bir bakış olarak nasıl işlevselleştiği, tarihsel süreç içindeki biçimlenişiyle birlikte ele alınacaktır. Türkiye'de güncel sanatın 90'larla birlikte tarihsel olarak konumlandığı düşünülse de bu dönemin öncesinde sanat alanındaki gelişmelerin göz ardı edilmemesi gerekir. Bu bağlamda 90'larda sanat alanındaki gelişmelerin öncülü olarak geçmiş zamandaki farklı arayışlar ele alınıp hem ortak yönleri hem de farklılaşmanın şekli üzerinde durulacaktır.90'larda, dünya genelinde Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle biçimlenen Yeni Dünya düzeni içinde, Türkiye'nin ekonomik anlamda küresel kapitalizme eklemlenmesi ve sanat alanında daha önce görülen artzamanlılığın yerini senkronizasyona bırakması dikkat çekici bir dönüşüm yaratmıştır. Bu dönüşümün en önemli zemini olması dolayısıyla Uluslararası İstanbul Bienalleri konu çerçevesinde ele alınacaktır. Aynı zamanda güncel sanat tanımı ile geçmişten ayrılışın en önemli alanları küratörlü sergiler olduğu için, sanatsal üretimlerdeki ideolojik dönüşümler, bireysel sanatçı pratiklerinden ziyade sergi konsepti üzerinden şekillenen küratörlü sergiler ve bazı sanatçıların çalışmaları ile değerlendirilecektir. Yanı sıra sürecin önemli bir unsuru olarak görülen ancak günümüzde etkisini kaybettiği düşünülen sanatçı inisiyatifleri, yaşanılan kurumlaşmaya karşı alternatif alanlar olarak ele alınacaktır. Tez, 90'lardan itibaren ''güncel sanat'' olarak tanımlanmaya başlayan ve günümüze kadar gelen sanat pratiklerine ve genel olarak sanata ilişkin ideolojik olmama, ideolojiler üstü olma söyleminin de ideolojik olduğunu, bunun bir tercih değil, tarihsel bir zorunluluk olduğunu vurgular.Türkiye'de güncel sanat ele alınırken konulan özerkleşme söylemi, ideolojiksizleşme yanılsamasına dayanırken, somutta yaşanan, güncel sanat tanımındaki en önemli unsurun ideoloji olduğu tezin temel savunusu olacaktır. Bu savunu ile birlikte ideolojik bakış ve eleştiri ile oluşturulmuş çalışmalar, bağımsız bir bölümde ele alınacaktır. Belli bir temayla oluşturulan ''Beni Unutma'' adlı projede yer alan çalışmalar, birbirinden bağımsız olarak değil birbirini tamamlayan nitelikte kurulmuşlardır. Aynı durum, '' Sur'' adlı çalışma için de geçerlidir. Öte yandan melek kanatlarına ilişkin çalışmalar, bir arada ve birbirinden bağımsız düşünülebilecek şekilde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to consider the current art practices that have been forming in Turkey since the 1990s in the context of the relationship between art and ideology, taking into account the dynamics of social transformation. In order to achieve this goal, first of all, the concept of ideology and the concepts of“contemporary”and“current”, which differ from each other in the originality of Turkey, will be examined. In addition, in the context of the autonomy of art, it will be considered how the distant stance against the ideological actually functioned as an ideological view, along with its formation in the historical process. Although it is considered that contemporary art in Turkey has been positioned historically with the 90s, the developments in the field of art before this period should not be ignored. Dec. In this context, different searches in the past time will be considered as the premise of the developments in the field of art in the 90s and both their common aspects and the form of differentiation will be emphasized.in the 90s, in the New World order that was shaped by the end of the Cold War around the world, Turkey's economic integration into global capitalism and the substitution of synchronization for the previously seen art timeliness in the field of art created a remarkable transformation.The studies carried out within the scope of the thesis are discussed in an independent section. Since it is the most important ground of this transformation, the International Istanbul Biennials will be discussed within the framework of the topic. At the same time, since curated exhibitions are the most important areas of departure from the past with the definition of contemporary art, the ideological transformations in artistic production will be evaluated by curated exhibitions shaped by the exhibition concept rather than individual artist practices and the works of some artists. In addition, artist initiatives, which are considered an important element of the process but are considered to have lost their impact today, will be considered as alternative areas against the institutionalization that is being experienced. The thesis emphasizes that the discourse of non-ideology and being above ideologies regarding art practices and art in general, which have come to be defined as“contemporary art”since the 90s and have continued until today, is also ideological, and that this is not a choice but a historical necessity.While the discourse of autonomy put forward when discussing contemporary art in Turkey is based on the illusion of de-ideologization, it will be the main defense of the thesis that ideology is the most important element in the definition of contemporary art experienced in the concrete. Together with this argument, the studies created with an ideological perspective and criticism will be discussed in an independent section. The works included in the project called 'Don't Forget Me', which was created with a certain theme, were established not independently of each other, but in a complementary nature. The same applies to the 'Sur'. On the other hand, the studies on angel wings have been created in such a way that they can be considered together and independent of each other.