Toplumsal değişim, şöhret kültürü ve medyanın rolü
Social change, celebrity culture and the role of media
  1. Tez No: 226623
  2. Yazar: OYA ŞAKI AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CEM PEKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de 1980'lerden bu yana yaşanmakta olan ekonomik küreselleşmeye bağlı olarak kültürel anlamda da değişimler gözlenmektedir. Televizyon ve internet, 2000'li yıllarda yöndeşerek, reality şov türleri, sosyal etkileşim siteleri ve performans programları aracılığıyla sıradan insanın şöhretleştirilmesinin olanaklarını genişletmektedir. Kapitalist sistemin gelişmesine paralel olarak, şöhretlerin toplumsal hayatın başat öğesi haline gelmesi aşamasında, medya dolayımı büyük önem taşımaktadır. Şöhret, onu izleyenlere bir ?birey? imgesi sunar ve tarih boyunca kent hayatı bireyin kendini görünür kılma uğraşına tanıklık eder. Bu çalışma, şöhret kişisinin ya da şöhret imgesinin, Antik dönemden, küreselleşme çağına uzanan süreçte hangi değer ve düşünceleri temsil ettiğini örnekler çerçevesinde incelemektedir. Kahramandan, kitle kültürünün yıldızlarına uzanan yolda şöhret olgusu, toplumsal hayatı etkileyen önemli siyasal ve ekonomik gelişmelerin ışığında araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization process after 1980?s gave cause to diverse cultural effects all around the World and also in Turkey. With the convergence of television and internet technology, reality shows, social interaction web sites and performance shows increased the possibility of being celebrity for ordinary people. By the development of capitalist system, celebrities became the dominant power of modern societies. In this celebritization process media mediation is essential. The image of celebrity presents its audiences a portrait of an ?individual?. In the history, city life witnessed the on going struggle of individual to be seen and accepted by the others. This thesis aims to analyse the celebrity image with its all meanings and values by the help of some noteworthy examples. It can be said that there were always, from antiquity to our days, some ?charismatic? people who captivated the attention of others. This study looks over the differences and similarities of hero worship and fandom during the history and seeks to explain the relationship between individual and society.