Basın işletmelerinde marka yaratmak ve Türkiye'deki yazılı basın işletmeleri açısından analizi
Creating a brand in media companies and analysis in terms of Turkish printed media companies
  1. Tez No: 226639
  2. Yazar: BARIŞ BULUNMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Basın işletmeleri gelişen ve globalleşen dünyada çok önemli bir konuma gelmiştir. Hızlı ve sürekli ilerleyen teknolojik gelişmeler paralelinde basın işletmeleri de kendine düşen payı almıştır. Basın işletmeleri geçmiş on yıla oranla iş görme şekillerini ve kitlelere ulaşım yöntemlerini farklı bir kimliğe kavuşturmuş, artık yapılan işlerlerde ve insanlara ulaşmada saniyelerle ifade edilen ölçülere ulaşılmıştır.Kitle iletişim araçlarının çeşitliliği ve gelişimi neticesinde basın sektörü gücünü ve etkinliğini çok büyük oranda arttırmıştır. Hatta bu güç ve etkinlik o kadar önemli boyutlara ulaşmıştır ki, günümüzde basından dördüncü kuvvet olarak bahsedilmektedir.Marka kavramı günümüzde çok önemli bir konuma sahip olmakla beraber, firmaların ürünlerinden de öte yatırım yaptıkları ve üzerinde hassasiyetle durdukları bir konu haline gelmiştir. Küreselleşmenin her alanda yarattığı etkiler, insanların tüketim alışkanlıklarında da değişikliğe sebep olmuştur. İnsanların markalara olan bağlılığı ve markaya dayalı olarak oluşturdukları özdeşleştirme, firmaların markalara verdikleri önemi ve stratejileri daha da arttırmıştır.Marka yaratmak; bütün çalışanların tek bir amaç doğrultusunda birleşmesini gerektiren, oldukça uzun bir zaman isteyen, büyük ölçüde finansal güce paralel olarak maliyeti yüksek yatırımlar gerektiren, bütün detayların düşünüldüğü ve uygulanabilir stratejilere ihtiyaç duyulan, oluşabilecek aksaklıklar veya problemler karşısında çözümlerin önceden planlandığı ve her türlü olumlu veya olumsuz faktörlerin gözönünde bulundurulmasını gerektiren zor ve zahmetli bir süreçtir.Tezin uygulama kısmında, Türkiye'deki yazılı basın işletmelerinden ulusal alanda faaliyet gösteren gazetelerin marka yaratma sürecindeki etkinlikleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma çerçevesinde; gazetelerin marka yaratma çalışmalarının, marka ile ilgili kararlar verirken dikkat ettikleri noktaların, marka yönetimi faaliyetlerinin, marka konumlandırma ile ilgili çalışmalarının, markalarına yaptıkları yatırımların ve gelecekte markaları ile ilgili olarak hedefledikleri stratejilerin saptanması amaçlanmıştır.Sonuç ve öneriler bölümünde, hazırlanan tezin konu ve uygulama kısımları birlikte değerlendirilmiş, çeşitli yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a world of development and globalisation media companies have reached a very important position. Media companies have also had their share parallel to the high-speed continuous technological advancements. Compared to the previous decade media companies have modified nature of how they do business and how they reach the masses. The time to create news and reaching people is now denoted in seconds.The variety and development of mass communication tools has enabled to significantly increase the power and influence of the media industry. Actually this power and influence has reached such levels that media is now termed the fourth most important power.The concept of branding has also gained much attention recently. It is not only considered a corporate product but also an area where companies choose to invest and emphasise. The all-around effects of globalisation have also made changes on the consumption habits of people. The loyalty people have to brands and the identification they make for themselves depending on this brand has caused companies to increase the importance and number of strategies they give branding.Creating a brand is a difficult and strenuous process that requires unity of personnel under a single cause over a considerable amount of time. Parallel to financial power it requires serious investment as well as well-thought and applicable strategies. Potential problems need to be resolved in advance and all possible positive and negative outcomes need to be taken into consideration.The application section of the thesis presents a study on the effectiveness of Turkish printed media companies with nationally distributed newspapers in creating a brand. In the scope of this study the following was attempted to be identified: brand development work for newspapers, points of importance related to the decision making process, brand management activities, work related to brand positioning, and investments to the brand and strategies that will shape the future aims of the brand.In the chapter of result and recommendations; the main subject and case are discussed together as well as various comments and recommendations are made.