OECD ülkelerinde ikiz açık teorisinin panel veri modelleri ile incelenmesi
The analyzed twin defict theory with panel data in OECD countries
- Tez No: 226645
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ekonometride nedensellik kavramı Granger tarafından yapılan çalışmalar ile önemkazanmıştır. Granger nedensellik testi, nedenselliğin ne olduğunu fonksiyonel bir şekildeaçıklamaktadır. Daha sonraki yıllarda Glymour, Le Roy, Cortwright, Holtz Eaken ve Neweyve Rosen, Laiszlo' nın nedensellik çalışmaları önemlidir.Bu tezde 29 OECD ülkesinden 1990-2005 yılları için toplanan panel verilerkullanılarak, bütçe açıkları ve dış ticaret açıkları arasındaki nedensellik ilişkileriniincelemektedir. Bu amaçla Granger'in nedensellik tanımına dayanan Holtz Eaken-Newey veRosen testi kullanılmıştır. İlk olarak tüm ülkeleri yılları kapsayan panel veri tabanıkullanılarak LLC, IPS, Maddala ve Wu, SURADF,CADF,CIPS durağanlık testlerikullanılmış, daha sonra Pedroni ve Kao eş bütünleme testleri kullanılarak bütçe açıkları ve dışticaret açıkları arasındaki eş bütünleme ilişkisi incelenmiş. Son olarak bütçe açıkları ve dışticaret açıkları arasındaki nedensellik ilişkisi Holtz Eaken-Newey ve Rosen testi kullanılarakincelenmiştir. Panel veri tabanı kullanılarak yapılan analizde 29 OECD ülkesinin verilerinindurağan olmadığı bütçe açıkları ve dış ticaret açıkları arasında eş bütünleme ilişkisi olduğugörülmüştür. Holtz Eaken-Newey Rosen nedensellik testi sonucunda dış ticaret açıklarındanbütçe açıklarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The causality in econometrics became important through the studies made by Granger.Granger Causality test clarifies what the causality is functionally. In the following years,Glamour?s, Le Roy?s, Cortwright?s, Holtz Eaken-Newey-Rosen and Laiszlo?s studies ofcasuality are also importantİn this thesis, the causality relation between the budget deficit and foreign trade deficitof 29 OECD countries is analyzed according to their panel data between 1990 and 2005. Forthis purpose, Holtez Eaken- Newey and Rosen Test, which is based on the causality definitionof Granger, is used. At first hand, the panel data base, which contains all the countries andyears, is used and with this data base stationary tests of LLC, IPS and Maddala veWu,SURADF,CADF,CIPS are used. Then, by using Pedroni ve Kao cointegration tests thecointegration relation between budget deficit and foreign trade deficit is analyzed. Finally, thecausality relation between budget deficit and foreign trade deficit is analyzed by using HoltzEaken-Newey Rosen Test.In the analysis that is done by using panel data base, it is observed that the data of 29OECD countries is not stationary and there is a cointegration relation between their budgetdeficit and foreign trade deficit. As a result of Holtz Eaken-Newey Rosen Test, it isdetermined that there is a one way causality relation from foreign trade deficit to budgetdeficit.