Süveyş Kanalı'nın stratejik önemi ve Mısır ekonomisi'ne katkısı
The strategic of importance Suez Canal and it is additive on Egypt economy.
- Tez No: 226683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kızıldeniz ile Akdeniz arasında bir kanal açılması fikri, ilk kez 1570'te II.Selim zamanında Sokollu Mehmet Paşa tarafından gündeme getirilmiştir. Fakat, kanalın açılmasını Fransızlar, 1869 yılında gerçekleştirmişlerdir. Kanalın açılması bölgedeki dengeleri değiştirmiştir. Dünya ticaretinde merkezi bir konumu olan kanal, sağladığı ulaşım avantajı sayesinde birçok uluslar arası gücün dikkatini çekmiştir.İngilizler'le tarihi rekabeti paylaşan Fransızlar kanalı ellerinde tutmak için çaba sarf etmişlerdir. Kanalı ele geçiren İngilizler, Ortadoğu ve uzak Asya bölgelerindeki çıkarlarını korumayı hedeflemişlerdir. Çarlık Rusya'sı, sıcak denizlere inme amacını canlı tutmaktaydı. Osmanlı İmparatorluğu, parçalanmak üzere olan İmparatorluk topraklarını müdafaa etmeye çalışmaktaydı. Bölgedeki, İngiliz varlığından rahatsızlık duyan Almanlar durumu eşitlemek için her fırsatı değerlendirmişlerdir. II.Dünya Savaşı sonrası değişen güç dengeleri bölgede Amerika Birleşik Devlletleri'ni güçlü kılmıştır.Bağımsızlığını kazanan Mısır, kanalı millileştirerek, kanalı yabancı eğemenliğinden kurtarmıştır. Mısır'ın sınırlı ülke gelirleri arasında, kanal üçretleri, Mısır'a yüklü bir gelir girdisi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The idea about opening a canal between the mediterranean and the red sea was first mentioned in 1570 during the II. Selim time by Sokulu Mehmet Pasha. But the opening of the canal was realized by the French people in 1869.The opening of the canal changed the balances in the region.The canal that had a central location in the world trade, paid attention of international forces because of its transportation advantages.English and french people who shared the same historical rivalry tried to keep the canal under their control.The english people who got the canal aimed to save their profits in the middle east and the far asian regions.The czardom of Russia kept its aim alive to go to the warm seas.The ottoman empire was trying to defend its countries which were partly destroyed.The germans who felt uncomfortable because of the presence of english people in the region ,took advantage of every circumstance to balance the situation.After the second world war the balances which changed the power made the united states powerful in the region.Egypt which got its independance ,nationalized the canal and took it from the foreign control.The canal fares among the limited national income of Egypt provided a well income for the country.