Kuşak Yol Projesi kapsamında Çin'in Mısır politikası
China's Egypt policy under the Belt and Road Initiative
- Tez No: 937732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERSİN ORALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) kapsamında Mısır ile geliştirdiği siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkileri tarihsel bir perspektif ve teorik bir çerçeveyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çin'in Afrika politikası uzun yıllardır yükseliş göstermekte olup, bu süreçte Mısır gibi stratejik ülkelerle kurduğu ilişkiler, yalnızca ikili düzeyde değil, aynı zamanda bölgesel ve küresel ölçekte sonuçlar doğurmaktadır. Tezin ilk bölümünde, Mısır'ın tarihsel olarak sömürgecilik tecrübeleri, Süveyş Kanalı'nın jeopolitik önemi ve Batılı güçlerin (özellikle İngiltere'nin) bölgedeki müdahaleleri ele alınmaktadır. Bu çerçevede, post-kolonyal teori ve karşılıklı bağımlılık teorisi kullanılarak, Çin'in bölgedeki nüfuz artırma stratejisi sorgulanmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, Çin'in Mısır'a yönelik doğrudan yabancı yatırımları, enerji altyapısına yönelik katkıları, ulaşım koridorları, liman projeleri, iletişim ve teknoloji alanlarındaki iş birlikleri detaylı biçimde analiz edilmiştir. Özellikle Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde yürütülen projelerin Çin'in bölgesel etkisini nasıl artırdığı değerlendirilmiştir. Huawei gibi Çinli teknoloji devlerinin Mısır'daki faaliyetleri, 5G altyapı çalışmaları ve dijital diplomasi alanındaki gelişmeler de bu kapsamda ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde, Çin'in Mısır'a yönelik politikalarının klasik emperyalist yaklaşımlardan farklılaştığı, ancak bu farklılığın bağımlılık ilişkilerini tamamen ortadan kaldırmadığı vurgulanmaktadır. Çin, Batılı aktörlerden farklı olarak kalkınma odaklı bir retorik kullansa da uzun vadede ekonomik ve teknolojik bağımlılıklar yaratarak bölgedeki nüfuzunu pekiştirmektedir. Bu bağlamda, Mısır örneği üzerinden Çin'in Afrika'ya yönelik genişleme stratejisi hem tarihsel bir devamlılık hem de yeni bir güç mücadelesi olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the political, economic, and diplomatic relations between the People's Republic of China and Egypt within the framework of the Belt and Road Initiative (BRI), adopting both a historical perspective and theoretical framework. China's increasing involvement in Africa over the past decades has positioned Egypt as a pivotal actor not only in bilateral relations but also in broader regional and global dynamics. The initial part of the thesis investigates Egypt's colonial legacy, the geopolitical importance of the Suez Canal, and the historical involvement of Western powers—particularly the United Kingdom—in the region. Within this context, post-colonial theory and interdependence theory are employed to analyze China's influence-building strategies in Egypt. The second part of the thesis provides an in-depth analysis of China's foreign direct investments in Egypt, particularly in energy infrastructure, transportation corridors, port construction, and telecommunications. Special attention is paid to projects conducted under the Belt and Road Initiative and how they enhance China's soft and hard power in the region. The activities of major Chinese technology firms such as Huawei, the deployment of 5G infrastructure, and developments in digital diplomacy are also examined in detail. The conclusion argues that while China's approach differs from traditional Western imperialism in rhetoric—emphasizing development, mutual benefit, and non-intervention—it still fosters a new form of dependency. China consolidates its regional influence through economic and technological leverage. Therefore, Egypt serves as a case study to assess the continuity and transformation in global power relations, with China's strategy in Africa representing both a historical extension and a novel geopolitical contestation.