Osmanlı klasik döneminde Van Gölü havzasında yaşanan ayaklanma ve eşkıyalık hareketler
Rebellions and terrorism movements in lake Van region in Ottomans classic period of time
  1. Tez No: 226730
  2. Yazar: ZAFER ESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Osmanlı Devleti'nin, Safevi Devleti'ne karsı kazanmıs olduğu Çaldıran Savası'ndan sonra Doğu Anadolu Bölgesi Osmanlı Devleti'nin eline geçmistir. Osmanlı Devleti'nin bölgeden çekilmesinin ardından bazı yerler tekrar Safevilerin hâkimiyetine geçmistir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan seferlerle tamamen ele geçirilen bölge, bu tarihten sonra Osmanlı hâkimiyetinde kalmıstır. Van Gölü havzasında Osmanlı hâkimiyetinin ardından, bazı nedenlerden dolayı Osmanlı Devleti'ne karsı bazı ayaklanma hareketleri meydana gelmistir. Safevi Devleti'nin de kıskırtmaları sonucu meydana bu ayaklanmalar derhal bastırılmıs ve olaya katılanlar hakkında gereken cezalar verilmistir. Osmanlı Devleti'nin batı ile olan iliskileri nedeniyle zaman zaman bölgede bir otorite bosluğu yasanmıstır. Daha önce Osmanlı'ya bağlılığını bildiren bazı bölge beyleri bu fırsattan yararlanarak devlete karsı isyan etmislerdir. Sınır bölgesinde meydana gelen bu isyan hareketlerinin ehemmiyetini bilen Osmanlı Devleti, yasanılan bu olayların derhal önüne geçmistir. Yaptığımız bu çalısmada, Van Gölü havzasında yasanılan ayaklanma hareketlerini dısında birde bölgede meydana gelen eskıyalık hareketlerine değinmeye çalıstık. Genel itibariyle bazı zararlı asiretlerin çıkarmıs olduğu bu hareketlerde bölgede yasayan halk zarar görmüs ve çareyi devlete sikâyette bulmustur. Osmanlı Devleti Müslim, Gayrı Müslim ayrımı yapmadan bu olaylardan zarar görmüs olan halkın yanında yer almıstır. Bölgeye gönderilen hükümlerle bu eskıyalık hareketlerinin önüne geçilmis ve bu hareketlerde bulunanların cezaları yapılan yargılamaların ardından derhal verilmistir. Bölgede meydana gelen bu olayları halk hiçbir zaman kabullenmemistir. Yıllarca Safevi Devleti'nin Sii politikası altında ezilen bölgedeki Sünni halk, Osmanlı Devleti'nin bölgeye hâkim olmasıyla huzur ve barıs içerisinde yasamaya baslamıstır. Çalısmamızda da gördüğümüz gibi yasanılan ayaklanma hareketleri beyler nezdinde olmus ve bu isyan hareketlerine taraftar bulunmadığı için hiçbir zaman amaçlarına ulasılamamıstır.
Özet (Çeviri)
After the Ottoman Empire?s victory over Safevi Stade at Caldıran war, the East Part of Anatolia was captured by the Ottoman Empire. Some parts of the region was re- captured by Safevi Stade the Ottoman Empire had withdrawn from the place ( = region ). The region which had totally been gained via raids during Magnificent Suleyman?s regin, was under the control of the Ottoman Empire after that date. Bacause some reasons, there have been some attempts of rebellion against the Satede (Ottoman Empire ) at the Basin of Van Lakeafter the rule of the Ottoman Empire. These rebellions which were also a result of provocations of Safevi Stade were supressed instaly and the participants were subject to reguried punishment. Sometimes there had been a kind of lack of authority in the region because of the Ottoman Empire?s relationship with the west. Some local potantes who had axpressed their davetion to the Ottoman Empire rebelled against the Stade by taking the lack of the authority as a chance for rebellion. The Ottoman Empire prevented these evenst at once by taking the importance of the rebellion on the border region into considertion. We have taken pains, by preparing this work to picture, also, the bandit events in the region in addition to the rebellion movements at the of Van Lake. These events which generally were work of ill- intendet tribes damaged the residents of the region and the residents had to complain them to the Stade as a way of solution. And the Ottoman Empire supported both Islamic and non- Islamic those who had suffered from these events. By supplying the region with jurisdictions the bantid events were prevented and those who had taken paret in these events were immediately subject to punishment. The residets never accepted the events that took place in the region. The SUNNI inshabitants, having been oppressed under the S?? policy of Safevi Stade for years , were at pacause and freedom after the Ottoman Empire had gained the control of the region. As you can conclude/ see from our stody the rebellions that took place in the region were limited to the local potantes and these attempts never got their defined aism ( by the local potantes ) because they coul not gain support from the public.