İbadetlerin ruhsal boyutu
Mental aspect of worshiping
- Tez No: 226729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsan sadece maddî ihtiyacını gidermekle huzur bulmamakta, manevî desteğe de ihtiyaç duymaktadır. Çünkü insanın bir maddî (bedenî) bir de manevî (ruhsal) olmak üzere iki boyutu vardır. Dolayısıyla insanın kâmil manada mutlu ve huzurlu olabilmesi ancak maddî (bedenî) ve manevî (ruhsal) boyutlarının uyum içinde olması ile mümkündür. İnsan, bedenî ihtiyaçlarını somut bir takım nesnelerle yerine getirdiği halde ruhsal ihtiyaçlarını ise soyut nesnelerle yerine getirmesi gerekirken onları da somut bir takım davranışlarla yerine getirmektedir. Çünkü insan, doğası gereği ruhunda oluşan duygularını, zahirî bir takım davranışlarla çevresine aksettirmektedir. Başka bir deyişle insan, bu duygularını ancak zahirî şekillerle tatmin edebilir. Beden bir bakıma soyut olan ruhun dünyadaki hem evi, hem de bu hayatı yaşamadaki vasıtasıdır. O, dünyayı bedenle, bedenin organlarıyla algılar; bedenin her tarafına hükmeden görünmez bir güçtür. Bu itibarla dindar insanlar tabii olarak, insanoğlunun ruhî yapısında mevcut olan `ibadet etme duygusuyla' soyut olan ruhun gıda ihtiyacını giderirler. Böylece soyut olan ruhun gıda ihtiyacını somut bir şekilde gideren insan, hissen ve ruhen bir bütünlük kazanır. Bu haliyle de ruhsal açıdan rahat edip huzura kavuşur. Yeryüzünde varlığını sürdüren her din (gerek ilahî ve gerekse ilahî olamayan) kendi yapısına uygun olarak belirlediği bir ibadet anlayışına sahiptir. Bu ibadet anlayışına müntesiplerinin de uymasını istemektedir. Son ilahî din olan İslam'ın ibadet anlayışı ise bütün bir hayatı kapsamaktadır. Her ne kadar İslam dininde ibadet denince çoğunlukla namaz, oruç, zekât ve hacc gibi düzenli ibadetler akla gelse de, dua etmek, Kur'an okumak, şükretmek, zikretmek de ibadet kapsamına girmektedir. Dolayısıyla İslam'daki ibadet, hayatın her anına dağıtılmış ve canlı-cansız, iradeliiradesiz bütün varlıklar tarafından yerine getirildiğini Kur'an-ı Kerim'de ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
P eople do not find the peace of mind only when they eliminate their material needs but they need spiritual support. Because people have two different dimensions, one is material (physical) the other is spiritual (psychological). Consequently people can find perfect happiness and peace of mind only when their material and spiritual dimensions are balanced. People on one hand eliminate their physical needs with some kind of material objects, but on the other hand even though people should eliminate their spiritual needs with abstract things they do it with again material objects and behaviors. Because mankind, due to his nature, reflects the emotions that emerge in his spirit with some visible behaviors in other words people can satisfy these emotions with material objects. The body is both a home and a means of living the life for the soul which is abstract. It perceives the world with the body and its organs; it is an invisible power which rules every part of the body. Because of this, religious people, naturally, eliminate the needs of abstract soul with the emotion of worship which is included in people?s spiritual construction. People who remove the needs of abstract soul with material things get a spiritual emotional completeness. In this way people feel comfortable and peaceful spiritually. Every religion that continues its existence (either divine or not) has an understanding of worship which is suitable for its construction. It wants its members to obey this understanding of worship. The last divine religion Islam has an understanding of worship which covers the entire life. However people generally think the systematic worship as namaz (ritual of worship centered in prayer), religious fast, distribution of one fortieth of one?s income as alms and hajj but actually reading Quran, giving thanks to Allah, repeating the names of Allah are also means of worship. Consequently worship in islam covers the entire life and it is written in Quran that every created thing either living or not, either voluntarily or involuntarily do their worship.