Tarih çalışmalarına kaynak olarak Zafer Gazetesinde Kıbrıs sorunu (1954-1974)
The Cyprus problem (1954- 1974) In Zafer as a source to history studies
- Tez No: 226731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 685
Özet
Kıbrıs sorunu 1950'li yıllardan sonraki dönemde Türkiye, Yunanistan ve ngiltere iliskilerinin belirleyicisi olmus ve Türk basını da bu tarihlerden sonra Kıbrıs sorununa yogun olarak ilgi göstermeye baslamıstır. Bu dönemde yayın hayatına baslayan Zafer Gazetesi de Demokrat Partinin bir yayın organı olması sıfatı ile Kıbrıs sorununu ele almıs ve DP'nin Kıbrıs politikalarını desteklemeye baslamıstır. Tarih Çalısmalarına Kaynak Olarak Zafer Gazetesi'nde Kıbrıs Sorunu (1954- 1974) adlı bu çalısmamızda, Zafer Gazetesi'nin Kıbrıs sorununa bakıs açısı ortaya koymaya çalısılmıs ve bu maksatla 1954-1960 yılları arasında Zafer Gazetesinde çıkan toplam 1812 haber ile 128 köse yazısı, üzerinde herhangi bir yorum yapılmadan anlatılmak istenen konu ön plana çıkarılarak özetleme yapılmıstır. Tezimizin oldukça uzun olması sebebi ile okuyucunun haber ve köse yazılarına daha rahat ulasabilmesi açısından bir haber ve köse yazıları indeks bölümü olusturulmustur. Zafer Gazetesi, 27 Mayıs 1960 hareketi ile kapatıldıgından dolayı zorunlu olarak tez çalısması 1960 yılında bitirilmistir.
Özet (Çeviri)
Cyprus issue has determined the relationships among Turkey, Greece and England after 1950?s and it is this date that Turkish press had shown great interest in the Cyprus issue. Zafer Gazetesi began its publication in this period of time. Because of being a publication that supported Demokrat Parti it considered the issue and began to support the Parti?s Cyprus policies. In our work named ?Tarih Çalısmalarına Kaynak Olarak Zafer Gazetesinde Kıbrıs Sorunu (1954-1974)? , the newspaper?s viewpoint to the issue is considered and for this reason 1812 news and 128 articles about the issue have been summarized. Since this thesis is pretty long in order to reach these news and articles easily an index is formed for the reader. Since Zafer Gazetesi publication had been stopped because of the 27 May 1960 revolution the thesis study was cancelled compulsory in 1960.