Aile işletmelerinde kuşak çatışmasından kaynaklanan yönetim sorunları: Gaziantep örneği
Administration problems which are related from generation conflicts in family firms: A case study in Gaziantep
- Tez No: 226747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKİNKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Gaziantep ilinde faaliyet gösteren aile işletmelerinde, zamanla yeni nesillerin şirkete katılması sonucu oluşan yönetim sorunlarının analizinin yapılması, oluşabilecek kuşak çatışmalarının ortaya konulması amacıyla hazırlanmıştır.Bahsedilen kuşak çatışmalarının, işletmelerin genel yönetim fonksiyonlarında ortaya çıkardığı sorunlar incelenmeye çalışılmış, yapılan uygulama ile bu sorunların çözümleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Sorunların analizi için 300 aile işletmesine ulaşılmış, 140 tanesiyle birebir görüşülmüş ve bunların 127'si değerlendirilmiştir.İnceleme sonucunda Gaziantep ilindeki aile işletmelerinde sonraki kuşakların yönetime katılımıyla beraber örgütleme ve yürütme fonksiyonlarında olumsuzluklar yaşanmakta buna karşın planlama, koordinasyon ve denetleme fonksiyonlarında ise herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Sorunların çözümü için kurulacak formel bir yapı ve kurumsallaşma anahtar veri olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyse the administration problems which are start by the time with the generation conflicts and to find out how to solve this conflicts in family firms where they are remain in city of Gaziantep.The study was try to find out how these conflicts are making troubles in administration functions in family firms. The sample of the study with analyse of a questionnaire to find answers for solutions.For the sample study contacted with 300 family firms, talked with 140 of them and 127 of them has considered for the analysis.According to statistical analysis, family firms where they are remain in Gaziantep does not have problems in planning, coordinating and controlling fonctions but organising and operationining functions. Institutionalization and formal structure is the key solutions for the firms to be ready to having new generations without conflicts.