The ?ballast? of İstanbul: A critique of spatial reorganization of industrial production in Gebze
İstanbul?un ?safra?sı: Gebze?deki sanayi mekan seçimine eleştirel bir bakış
- Tez No: 226749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin konusu, 1980 sonrası şiddetlenen piyasa ekonomisi koşullarında hızlı bir sanayileşme sürecine giren Gebze ilçesinin dönüşümüdür. Araştırma boyunca hedeflenen, Fordizm'den esnek bir üretim rejimine geçişin sanayi -özellikle sanayinin mekan seçimi- ve mekan üzerindeki güç ilişkilerinde yarattığı etkiyi bu yoğun sanayi bölgesi üzerinden incelemek olmuştur. Bu incelemede önerilenyöntemsel yaklaşım ise bu dönüşüm sürecinin incelenmesinde her iki üretim rejiminin de etkilerinin göz ardı edilmemesidir. Bu nedenle, esnek üretim rejimine ait bir kavram olan sanayi bölgesi daha genelleştirilerek küreselleşme döneminde yeni sanayileşen ülkeler kategorisinde olan bir ülkede sanayi tesislerinin kümelenmesini anlamak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examines the industrialization process of Gebze district particularly during the raging market economy after 1980. During this inquiry, the question in mind was discovering the affects of the transition from Fordism to a flexible accumulation regime on industry -in particular on industrial localization- and on power relations on space in a densely industrialized province. This thesis proposes an analysis of the transition process by the principles of both production regimes. In this quest, a theoretical tool of flexible accumulation regime, industrial district, is applied in a generalized sense to understand the clustering of industrial firms in a newly industrializing country at the age of globalization.