İstanbul Boğazı'nın çevre güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of environmental safety in the Strait of İstanbul
- Tez No: 202873
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan İstanbul Boğazı, Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında yer alan stratejik konumu nedeniyle büyük öneme sahip olup Malakka Boğazı'ndan sonra dünyanın en kalabalık su yollarından biri ve en dar olanıdır. İstanbul Boğazı ekosisteminin güvenliği, Karadeniz ve Akdeniz ekosistemlerinin biyo çeşitliliği için büyük önem taşımaktadır. Uluslararası taşımacılık kaynaklı kirlilik nedeniyle, İstanbul Boğazı deniz ekosistemine ait bazı türler yaşamsal tehdit altındadır. % 10'dan fazlasının deniz ekosistemi için zararlı yük taşıyan süper tankerler olmak üzere 2005 yılında İstanbul Boğazı'nda 55.000 gemi geçişi kaydedilmiştir. Küreselleşme ve tüketim artışına paralel olarak her geçen gün Uluslararası ticaret hacmi artmaktadır. Ülkemiz Bayrak Devleti ve Liman Devleti kontrollerini Uluslararası standartlar ve özellikle Avrupa Birliği ve Paris MOU çerçevesinde gerçekleştirmelidir. Anılan kriterler, kirlilik kaynakları için etkin kontrol imkanları oluşturmaktadır. İstanbul Boğazı'nda gemi kaynaklı kirlilik, petrol döküntüleri, gemi kazaları, TBT (Tribüyltin), hava kirliliği, gürültü kirliliği ve balast sularıyla taşınan türler olarak sayılabilir. Boğaz'ın kendini temizleme kapasitesinin düşük olması nedeniyle gemi kaynaklı kirleticiler, biyo çeşitlilik üzerinde fakirleşmeye yol açarak etkili olmaktadır. Bu çok özel ekosistemde, uluslararası gemi kaynaklı ekolojik hasarlar ve kayıplar her geçen gün artmaktadır. İstanbul Boğazı, Özel Duyarlı Deniz Alanı ilan edilip ekosistem ve canlıları uluslar arası gemi trafiği kaynaklı hasarlardan korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Strait of İstanbul, connecting the Black Sea and Mediterrean Sea has a great importance because of its location between Africa, Asia and Europe zones. It is one of the busiest waterways in the world coming after Strait of Malakka, also the narrowest one. Istanbul Strait plays three major ecological roles between Black Sea and Mediterrannean Sea oceanographic zones; as a biological corridor, a biological barrier and an acclimatization zone. The environmental safety of İstanbul Strait is vital for the protection of the Black Sea and Mediterrannean Sea and their bio diversity . Due to international transportation pollution, some marine species are under great threat in İstanbul Strait. Almost 55.000 ships passed the Istanbul Strait in the year 2005 ,having more than % 10 of super tankers with hazardous material. Globalisation and rising consumption causes the international trade to get bigger day by day.Both Flag State and Port State control inspections have to be up to the international standarts. They should be ın accordance with AB and Paris MOU Criteria. The ship originated pollution in İstanbul Strait is mainly because of oil spill, ship accidents ,tri butyltin, (TBT) air pollution, noise pollution, species carried by ballast water. Due to low self cleaning capacity of Istanbul Strait, ship originated hazardous material is very effective on biodiversity causing poorness. International ship originated ecological damage and loss is getting bigger in this very unique Strait ecosystem depending on the type of material carried by tankers. Istanbul Strait should be declared and protected as Particulary Sensitive Sea Area based on hazardous Effect of International Transportation on ecology .