Experience of September 12 coup d'etat in Turkish novels of the 1980s
80?li yılların Türk romanlarında 12 Eylül deneyimi
  1. Tez No: 226750
  2. Yazar: BAŞAK DENİZ ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma boyunca 1980'lerdeki yani hemen 12 Eylül darbesi ertesinde yazılan ve darbeye odaklanan edebiyat incelenmektedir. 12 Eylül darbesi, edebiyatı biçim ve içerik bakımından nasıl etkilediği, yazarların darbeyi nasıl deneyimledikleri ve darbenin edebiyatta nasıl temsil edildiği bu çalışmanın temel sorularıdır. Bu soruların ışığında, bu çalışmada hapishane edebiyatı da çalışmaya dahil edilerek, 80'li yıllar boyunca yazılmış 12 Eylül romanları incelenmektedir. Odak noktasını 80'li yıllardaki hapishane edebiyatının oluşturduğu bu çalışmada, hapishane edebiyatı hem bir direniş alanı olarak, hem de dönemin egemen zihniyetinin ve tavrının tezahürlerini görebileceğimiz bir yazma deneyimi olarak incelenmiştir. Hapishane edebiyatının edebiyat tarihinden dışlanmasının, 12 Eylül mahkumlarının siyasetten ve kamusal alandan da dışlanmasının bir sonucu olduğu savunulmuştur. Çalışma boyunca 12 Eylül sonrasında darbeyle şekillenmiş kültürel atmosferin bütünlüklü bir haritasını çıkarabilmek amacıyl, hem kanonize olmuş yazarların hem de hapishane edebiyatı yazarlarının eserleri birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the September 12 literature written just after the September 12 coup d?état, that is to say in 1980s. How the coup affected to the literature both its form and content; how the coup experienced by the authors and how the coup is represented within the novels in 1980s are the basic questions of this study. For this purpose, this study examines the September 12 novels, including to its field both the works of the canonized authors and the prison literature. Main focus of this study is the prison literature of 1980s which is considered as both a resistance space and as a representative of the hegemonic mentality of the period. It is suggested that the exclusion of the prison literature from the literary history is the representation of the exclusion of the prisoners from the politics and the public sphere. This study examines both the canonized literature of September 12 and the prison literature to analyze the entire atmosphere of the 1980s which was shaped by the military take over.