Turkish social work sector after the 1990s through the accounts of the social workers
Sosyal hizmet uzmanlarının gözünden Türkiye?de 1990 sonrası sosyal hizmet sektörü
  1. Tez No: 226753
  2. Yazar: AYŞECAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, 1990 sonrasında Türkiye'de sosyal hizmet sektöründeki sivil toplum- devlet ilişkilerini incelemektedir. Sivil toplum- devlet ortaklığı yaklaşımı Türkiye'de Dünya Bankası gibi uluslararası örgütlerin yaklaşımlarına paralel olarak benimsenmiştir. Bu yeni modelde devlet, bir düzenleyici olmaktansa kamu hizmeti sağlayan aktörlerden biri olmaktadır. Bu yeni model, Avrupa'da hali hazırdaki refah devletinin çözülmesi ile ortaya çıkmıştır. Ancak Türkiye'de genel olarak sosyal politika özel olarak da sosyal hizmetler anlayışı Avrupa'dan daha farklı bir yapıya sahiptir. Türk sosyal hizmet sektörü Yirminci Yüzyıl'ın başında ilk ortaya çıkışından bu yana sivil toplum ve gönüllülük anlayışının ağırlıklı olduğu bir alandır. Sivil toplum-devlet ortaklığını destekleyen bu yeni model, 90lı yıllarda daha görünür olan ?yeni yoksulluk? olgusuna karşı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun hali hazırdaki yapısına eklemlenmiştir. Bunun sonucunda sivil toplum-devlet arası protokoller ile kurulan yeni sosyal hizmet kurumları ortaya çıkmıştır. Bu tezin odağını da bu kurumlardan biri olan Toplum Merkezleri oluşturmaktadır. Bu kurumlar sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projeler yardımı ile kırdan kente göçen insanların kente uyumlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadırlar.Bu çalışmanın birincil kaynağını sosyal hizmet uzmanları ve SHÇEK idarecileri ile yapılan derinlemesine görüşmeler oluşturmaktadır. Görüşme yapılan sosyal hizmet uzmanları Toplum Merkezleri'nde çalışmaktadırlar. Bu görüşmeler iki yönden değerlendirilmiştir. İlk olarak sosyal hizmet uzmanlarının kurumun bürokratik yapısını nasıl algıladıkları tartışılmıştır. İkinci olarak sivil toplum örgütleri ve gönüllülerle beraber çalışma konusundaki görüşleri incelenmiştir. Burada vurgu, proje üzerinden hizmet sağlamayı nasıl algıladıkları üzerine olmuştur. Bu çalışma, sosyal hizmet uzmanlarının çalıştıkları yere olan güvenlerini yitirme,yaptıkları işi tanımlamakta zorlanma ve kurum içindeki yerlerinin belirsiz olduğunu düşünme olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarının nedeninin, SHÇEK'de uygulanan yeni bir model olmadığını söylemektdir. Sivil toplum-devlet arasında kurulan sınırları net olmayan ortaklık ile toplumda 90 sonrasında ortaya çıkan `yeni yoksulluk' olgusu ile baş etmek zorunda kalmanın bu rahatsızlığı ortaya çıkardığı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the state-civil society partnerships in the Turkish Social Services Sector after the 1990s. This approach is embraced in Turkey paralel to the approaches of the international organizations such as the World Bank. In this new model, state is one of the partners rather than a regulator who provide public services. In Europe this new model of welfare meant the de-structration of an existing welfare system. However Turkish social policy environment in general and the Turkish social services understanding in particular had a different structre than Europe. The Turkish social work sector since its early days in early Twentieth Century was considered to be within the realm of the civil society and voluntariness. This new welfare model is integrated into the existing structure of SHÇEK as a startegy to cope with the new poverty. Consequently, new social services institutions were established through protocols signed between the NGOs and SHÇEK. Society Centers which is the focus of this study is one of those institutions. . These are institutions of SHÇEK established in 1993 with an aim to ease the integration of migrants in urban areas, through projects that will be cnducted jointly with NGOs.The primary source of this study is the in-depth interviews conducted with the social workers and SHÇEK administrators . The social workers interviewed were employed in Society Centers.The interviews were analyzed from two different lines. First, the ways in which the social workers perceive the bureaucratic structure of the institution is discussed. Second, the ways in which they perceive to work together with the NGOs and volunteers is discussed. The emphasis is on how Project-mode of service provision influence the ways they perceive their job. This study argues that discomfort of the social workers, manifested as the loss of institutinal trust and not being able to define their role in the institution, is not resulting from a new structure wıthin the institution, rather it is the new form of poverty they try to respond with the vaguely defined borders between the state and the civil society.