Hüsamzâde Mustafa Efendi ve er-Risâletü'ş-şev?ıyye adlı eserinin edisyon kritiği
Husamzade Mustafa Efendi and the critical edition of his work called al-Resalah al-shawqiyah
- Tez No: 226853
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 719
Özet
Hüsamzâde Mustafa Efendi ve er-Risâletü'ş-şev?ıyye Adlı Eserinin Edisyon Kritiği? adlı bu çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır.Girişte, er-Risâletü'ş-şev?ıyye müellifin Arapça, Farsça ve Türkçe mektuplarını içeren bir münşeât mecmuası olduğu için, inşânın tarihçesi ele alınmıştır. Bu bağlamda Hüsamzâde Mustafa Efendi (ö. 893/1488'den sonra)'nin yaşadığı XV. yüzyılın sonlarına kadar inşânın Arap, Fars ve Türk edebiyatlarındaki gelişimine ana hatlarıyla değinilmiştir.Birinci bölümde müellifin yaşadığı II. Murad, Fâtih Sultan Mehmed ve II. Bayezid devirlerinde Osmanlı'nın siyasî-askerî, ekonomik ve ilmî durumları hakkında genel bilgi verilmiştir. Ayrıca âlimin hayatı ve eserleri incelenmiştir.İkinci bölümde müellifin asıl çalışma konumuzu teşkil eden er-Risâletü'ş-şev?ıyye'sinin nüshaları hakkında bilgi verilmiş ve eserin genel tanıtımı yapılmıştır.Üçüncü bölümde er-Risâletü'ş-şev?ıyye'deki mektuplar şekil, içerik, dil ve üslup yönünden ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise tahkikini yaptığımız er-Risâletü'ş-şev?ıyye'nin metni sunulmuştur. Bu çerçevede konu, ayet, hadis, mesel ve hikmetli söz, şiir, özel isim, yer ismi vb. ile ilgili dizinlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study called ?Husamzade Mustafa Efendi and The Critical Edition of His Work called al-Resalah al-shawqiyah? consists of an introduction and four chapters.In the introduction, we have examined the short history of the art of letter writing/insha because al-Resalah al-shawqiyah had been a collection of letters that contains Arabic, Persian and Turkısh letters of the author. In this context, we have touched on the development of the art of letter writing in the Arabic, Persian and Turkish literatures until the end of XVth century that Husamzade Mustafa Efendi (d. after 893/1488) lived in.In the first chapter, we have given information about political, military, social economic and scientific situations of Ottoman State in the periods of Murad II, Fâtih Sultan Mehmed and Bayezid II that the author lived in. In addition, we have examined the life and works of the scholar.In the second chapter, we have given informaton about the copies of al-Resalah al-shawqiyah that constitutes our topic of the study and made its general description.In the third chapter, we have examined the letters of al-Resalah al-shawqiyah in respect of form, content, language and style of writing.In the fourth chapter, we have presented the full text of al-Resalah al-shawqiyah criticized and also prepared the indexes that contain themes, verses, hadithes, proverbs, poems, names of people and places etc.