Azerbaycan petrol sektörüne yapılan yatırımlar ve onların etkili kullanım yolları
Investments into oil sector of Azerbaijan republic and their effective using
  1. Tez No: 146331
  2. Yazar: FARİD HASANZADE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bugün BM üyesi olan ve dünya birliği ile bağımsız ilişkiler kuran Azerbaycan' in jeopolitik konumuna yine büyük önem verilmektedir. Bu önemin esasında, ülkenin stratejik coğrafi konumuyla birlikte, sahip olduğu enerji kaynaklarından büyük güçlerin yararlanma isteği de yatmaktadır. Bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde petrolün kısaca özgeçmişi, kullanım alanları, diğer enerji kaynaklarından üstünlüğü, dünya petrol rezervleri üretim ve tüketimini ve Azerbaycan petrol sektörü ile yapılan yatırımları açıklamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Azerbaycan petrol sektöründe faaliyet gösteren yabancı petrol şirketlerin katılımıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırma neticesinde Azerbaycan petrol sektöründeki yatırımlar ve onların etkin kullanımı hakkında önemli bulgular elde edilmiştir. Sonuçlar Azerbaycan petrol sektöründeki yatırımların artması ve bunların etkin olarak kullanılabilmesi açısından Azerbaycan petrolünün uluslararası pazara bir an önce çıkarılması gerektiğini ortaya koymuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular sonuç ve öneriler kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The propensity to Azerbaijan and its geopolicy has increased As a United Nation's member and its independence relationships across the world. The tendency among the importance of Azerbaijan has risen from its geographic position and its energy resources which great powers are very interested in. This study consists two chapters. In the first chapter the background of oil, the usage fields of oil, its relatively advantages than other resources, world reserves and consumptions around the world and oil investments in Azerbaijan and its oil industry are investigated. In the second chapter, the questionnaire research which are applied among foreign oil companies in Azerbaijan. Our research revealed important findings that the investments of oil industry in Azerbaijan and its usage effectiveness. Results revealed that the necessity of investments and the effectiveness of the oil industry should be increased in Azerbaijan to compete in international markets as soon as possible. Finally research's findings are discussed and proposals are made.