Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik modellerinin ortaklık ilişkisi ışığında değerlendirilmesi
The possible membership models of Turkey for EU in the light of partnership treaties
- Tez No: 226859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde; Avrupa Birliği'nin oluşum sürecini ele alınarak, bütünleşmenin geldiği aşama incelenmektedir. Buradan yola çıkılarak, AB'nin olası bütünleşme modelleri ele alınmakta ve söz konusu modeller genişleme-bütünleşme dinamiği açısından değerlendirilmektedir. AB'nin gelecekte alacağı şekil çeşitli yönleriyle saptanarak, Türkiye'nin her bir modeldeki olası yeri ve ağırlığı karşılaştırmalı olarak ortaya konmaktadır. Son olarak ise Türkiye'ye sunulan ve içi doldurulmaya çalışılan imtiyazlı ortaklık modelinin, Ankara Antlaşması ve ortaklık mevzuatı açısından kabul edilebilirliği ve Türkiye'nin hakları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the level of integration is examined by taking on the formation process of EU. By setting out this point, possible integration models of Europe is taken in hand and the models at issue are evaluated in terms of enlargement-integration dynamics. The shape of Europe that is taken in the future is determined variously and the possible place and effect of Turkey in this model is shown comparatively. Finally, the acceptability of the privileged partnership model which is presented to Turkey and tried to get effectual according to Ankara Treaty and the partnership legislation and the rights of Turkey is examined.