Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nda ön karar usulü ile görülen davalar
Preliminiary ruling cases before The court of justice of the European Communities
  1. Tez No: 226860
  2. Yazar: PINAR DÖRTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın konusu Avrupa Birliği'nin kurumsal yapılanmasının bir parçası olan Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın ön karar usulü ile görmekte olduğu davalar ile bu davaların Avrupa Birliği'nin mevcut yapılanmasındaki yeri ve önemi ile kendine özgü niteliğinin değerlendirilmesidir. Uluslararası İlişkiler çalışmaları alanında kurumsal ? betimleyici yaklaşım ve teorik yaklaşımlar çerçevesinde çalışmalar yapılabilmekte olup bu çalışmada kurumsal ? betimleyici yaklaşım kullanılmaktadır.Avrupa Birliği'nin yargısal yapılanması, klasik uluslararası örgütlerin ve ulus devletlerin yargısal yapılanmalarından önemli yönlerle ayrılmakta olup; Yargısal yapılanmadaki bu farklılık, özellikle Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın gerek ulusal gerekse uluslararası diğer mevcut yargı sistemlerindeki usullerden farklı olarak, Birliğe mensup Üye Devletlerin mahkemelerinin ve yargı mercilerinin karar alma mekanizmalarına, ön karar usulü ile katılımı alanında yoğunlaşmış bulunmaktadır. Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın bu özellikli yetkisi sayesinde Divan, hem ulusal mahkeme ve yargı mercilerine yardımcı olmakta, hem de Birlik müktesebatının yeknesak uygulanması ve yorumlanmasına hizmet etmektedir. Bu çalışma ön karar usulü çerçevesinde Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın incelenmesini, Avrupa Birliği ile ilgili birincil kaynakları kullanarak yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study is dealing with the Preliminiary Ruling Cases Before the Court Of Justice of The European Communities; a part of European Union?s legal institutional structure; and examining the importance and sui-generis character of this procedure. In the field of International Relations, researches can be carried out in institutional - descriptive and theoretical ways. In this study institutional - descriptive way is used.The legal institutional structure of The European Union differs from the institutional structures of the classical International Organizations and national states. The differences obviously major on the procedure of preliminiary ruling and the participation of the Court of Justice of the European Communities to the decision - making procedures of the Courts and tribunals of The Member States. Especially, with the help of this privileged procedure, The Court of Justice of the European Communities has an active part in the uniform application of the Comminuty Law. This thesis aims to examine the Court of Justice of the European Communities in the context of preliminiary ruling with using the primary sources of the Union.