Defining the black mother in Maya Angelou's autobiographical works i know why the caged bird sings and the heart of a woman?
Maya Angelou?nun Kuşların Neden Şarkı Söyledigini Biliyorum ve Kadın Kalbi otobiografilerinde siyahi anne tanımlaması
- Tez No: 226858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÇOBAN DÖSKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Siyahi kadın otobiyografileri 1960'ların başında siyahi otobiyografinin alt dalı olarak yaygınlaşmıştır. 1960'larda ortaya çıkan Sivil Haklar Hareketi ve Kadın Hareketleri siyahi kadın'ın aktifleşmesine hız kazandırmıştır. Siyahi kadın, otobiyografi sayesinde önyargılı imajından kurtulma olanağı bularak kendini ifade edebilmiştir.Maya Angelou siyahi Amerikalı kadın otobiografisi alanında eserler vermiş önemli bir yazardır. Angelou, kendi hayatını göz önüne alarak siyahi kadın hayatına ayna tutar. Bir seri halinde yayınladıgı otobiyografilerinde ?siyahi anne? bütünleştirici bir nitelik taşır. Bu tezin amacı Angeolu'nun Kafesteki Kuşun Neden Şarkı Söylediğini Biliyorum ve Kadın Kalbi adlı otobiyografilerinde yer alan siyahi anne tanımlamalarını açıklamak ve anne figürlerini irdelemektir. Angelou'nun anneliğe bakış açısını anlayabilmek için siyahi annenin kölelikten özgürlüğe uzanan tarihsel gelişimi ve Afrikalı Amerikalı yazarların siyahi annelik tanımlamaları da açıklanacaktır. Otobiyografilerinde önce etrafındaki baskın anne figürlerini gösteren Angelou, oğlunun doğumuyla kendi annelik deneyimlerini anlatır.Bu tezde siyahi anneyi tanımlamada yardımcı olacak; kadın-erkek ilişkileri, evlilikte değişen dengeler, alternatif anne figürleri, ve anne-çocuk ilişkileri irdelenecektir. Otobiyografilerinde kullandığı sesler, köle şarkıları ve hikayeler de Angelou'nun Afrikalı Amerikalı bakış açısının etkilerini yansıtır. Eserlerinde tarihten bazı politik olaylara ve gerçek hayattan ünlü isimlere yer vermesi onun otobiografilerinin ne denli gercege yakın oldugunu göstermesine katkı bulunur.
Özet (Çeviri)
Black Women Autobiographies were expanded in the early 1960?s as a subgenre of Black Autobiography. The Civil Rights Movement and Woman?s Movement emerged in 1960?s also accelerated the black woman?s activism. The black women having the opportunity to dispose of their prejudiced image could express themselves by the help of autobiography.Maya Angelou is a significant writer who has given works in Black American Women Autobiography. Angelou mirrors the lives of black women taking into consideration of her own life. Black mother plays an integrating role in her serious of autobiography. This study attempts to examine the black motherhood concept and explicate the black mother figures in her autobiographies I Know Why the Caged Bird Sings and The Heart of a Woman. The historical evolution of black mothers from slavery to freedom, and the definitions of black motherhood by African American writers will be also examined in order to understand Angelou?s attitude toward motherhood. Angelou presents the dominant mother figures around and then she shares her personal experiences of motherhood after the birth of her son.In this study, women-men relationships, the changing balances in marriage, alternative mother figures, and mother-child relationship will be covered to help to define the black motherhood. The voices, the slave songs and stories Angelou used in her autobiographies also reflect her African American point of view. The fact that she includes some political events from history and famous people from real life contribute her autobiographies to be very much like real life.