Çocuk suçluluğuna sebep olan sosyo-ekonomik faktörler
Socia-economic factors causing juvenile deliquency
  1. Tez No: 227003
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, çocuk suçluluğuna sebep olan faktörleri kişisel, sosyal ve ekonomik çerçevede incelemektedir. Çalışmada çocuk suçluluğuna sebep olan faktörler ile suçluluğu azaltmak için alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur.Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çocuk ve suç kavramlarına sosyolojik ve hukuki açıdan değinilmiştir. İkinci bölümde, çocuk suçluluğu ve nedenleri incelenmiştir. Nedenleri anlatılırken çocuğun kişiliğine bağlı nedenler ve sosyal çevrenin etkisi olarak iki başlık altında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors which cause juvenile delinquency in terms of personal, economic and social sides. It is studied about the factors which cause children offenses and the necessary precautions in order to decrease the offenses.This thesis includes of two main parts. In the first part , it is mentioned about children and offense concepts in terms of social and law subjects. In the second part, it is examined on juvenile delinquency and the causes.While expressing the reasons, It is also explained with two headlines as the reasons which belong to children personality and the effects of social environment.