Sınıraşan sular ve Fırat ile Dicle Nehirleri'nin durumu
Transboundary waters and the situation of Euphrates and Tigris rivers
  1. Tez No: 227058
  2. Yazar: MUTULLAH TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu eser, Türkiye'nin komşuları olan Suriye ve Irak ile yaşadığı sınıraşan su sorunlarının çözüme kavuşturulmasına küçük de olsa bir katkı yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada sınıraşan su konusunun uluslararası hukuktaki anlamına değinildikten sonra Türkiye'nin komşuları Irak ve Suriye ile yaşadığı su sorunları ele alınmıştır. Eserde pragmatik bir yöntem izlenmiş, konular önem sırasına göre incelenmiştir. Bu çalışmaya göre, Fırat ve Dicle kaynaklı sorunların çözümünün uluslararası hukuka konu edilmeden, taraflar arasında hakça ve makul kullanım ilkesine göre çözüme kavuşturulması gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to make even a small contribution to resolve the transboundary water problems of Turkey between her neighbours Syria and Iraq. The water problems of Turkey with her neighbours Syria and Iraq are elaborated after mentioning the meaning of transboundary water subject in international law. A pragmatic method is followed and the subjects are prioritized in the study. According to this study, the problems originating from Euphrates and Tigris should be solved between the parties in respect of equitable and reasonable utilization principle, without referring it to the international law.