Bazı metal tuzlarının (Alüminyum ve Kalay) aynalı sazan (Cyprinus Carpio L.) üzerine toksik etkisinin araştırılması
The Investigation of toxic effects of some metal salts (aluminum and tin) on the mirror carps
- Tez No: 22707
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI METAL TOZLARININ (ALÜMİNYUM VE KALAY) AYNALI SAZAN (Cyprinus carpio L. ) ÜZERİNE TOKSIK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Saime ŞAHIN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su ürünleri Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan ATAY 1992, Sayfa : 46 Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY : Doç. Dr. Se 1 cuk SEÇER : Doç.Dr.Fitnat KOSEOGLU Bu araştırmada, günümüzde endüstriyel ve tarım sal faaliyetlerde yaygın olarak kullanılan ve metal tuzlarından olan alüminyum klorür ve kalay klorürün aynalı sazan yavruları üzerine letal konsantrasyonları tespit e- dilmiştir. Denemeler 2 seri halinde planlanmış ve akut toksite deneylerinden yenilemeli yöntem kullanılmıştır. Denemeler esnasında alüminyum klorür ve kalay klorür suda çözündükten belli bir süre sonra yapısal bir değişime uğramış ve tortu halinde dibe çökmüştür. Bu andan itibaren metallerin balıklara olan letal etkisi giderek azalmıştır. Alüminyum klorür denemesinde elde edilen bulgular, istatistik! olarak Probit Analiz Yöntemi ile değerlendirilmiş ve aynalı sazan yavruları için 96 saatlik LC-50 değeri I. seride 86.09 mg/1, II. seride 86.121 mg/1 olarak hesaplanmıştır. Kalay klorür su ile temas ettiği anda çok hızlı bir yapısal değişime uğradığından LC-50 değeri hesaplanamamış ve sonuçlar balıklarda %0 ve %100 ölüme yol açan konsantrasyonlar halinde verilmiştir. Kalay klorür denemesinde 240 mg/1 %0, 240.5 mg/1 ilk 5 saatte %100 ölüme neden olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Biyodeneyler, letal konsantrasyonlar, su kirlenmesi, metallerin balıklara toksik etkileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE INVESTIGATION OF TOXIC EFFECTS OF SOME METAL SALTS ( Aluminum and tin) ON THE MIRROR CARPS Saime ŞAHÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. Doian ATAY 1992, Pages : 46 Jury : Prof. Dr. Doğan ATAY : Assoc. Prof.Dr. Selçuk SECER : Assoc. Prof.Dr. Fitnat KOSEOGLU In this study, the lethal concentrations of aluminum chloride and tin chloride on mirror carp fries were determined. These two metal compounds are being widely used in very many industrial and agricultural ac tivities. The experiments were carried out in two series in laboratory and renewable bioassay method, one of the acute toxicity tests, was used. Because of sed iman tat i on of dissolved aluminum chloride in water, the lethal effects of aluminum chlo ride on the carps were gradually decreased. Depending on the results obtained from aluminum chloride experiments, the statistical evaluation by was realized by Probit Ana lysis. For series I and II, the LC-50 values in 96 hours were 86.09 mg/1 and 86.121 mg/1, respectively. Since tin chloride underwent dramatical structu ral changes and precipitated in water, LC-50 values in 96 hours could not be determined. Consequently, the results of lethal limits were given as 0% and 100% tin and the concentrations for each were 240 mg/1 and 240.5 mg/1 for the first 5 hours. KEY WORDS: Bioassay, lethal limits, water pollution, the toxic effects of metals on fishes.