Neclâ Pekolcay hayatı, eserleri ve İslâmî Türk edebiyatı çalışmalarındaki yeri
Neclâ Pekolcay, her life, works and her place in the İslamic Turkish literature studies
  1. Tez No: 227095
  2. Yazar: FATMA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Neclâ Pekolcay Hayatı, Eserleri ve İslâmî Türk Edebiyatı Çalışmalarındaki Yeri isimli tez konumuz çerçevesinde İstanbul Üniversitesi Türkoloji Fakültesi'nden mezun ilk hanım edebiyatçılar arasında yer alan ayrıca İslâmî Türk Edebiyatı çalışmalarının en önemli ismi ve bu alanın İlâhiyat Fakültelerindeki ilk müessislerinden olan Neclâ Pekolcay'ın hayatını, eserlerini ve çalışmalarını incelemeye çalıştık.Tezimizin ?Birinci Bölüm?ünde Neclâ Pekolcay'ın hayatını ele almaya çalıştık. Bunu yaparken birinci dereceden kaynak olarak Pekolcay'ın Geçtim Dünya Üzerinden isimli hatıratından faydalandık. Hayatıyla ilgili hatıratında yer almayan veya eksik kalan kısımları kendisiyle bizzat görüştüğümüz zamanlarda sorarak gidermeye çalıştık.?İkinci Bölüm?de Neclâ Pekolcay'ın eserlerinin tam bir bibliyografyasını vermeye çalıştık. Bu bölümün başına Neclâ Pekolcay bibliyografyası hakkında yapılanları özetleyen ve ayrıca Pekolcay'ın eserleri hakkında bilgiler de veren bir değerlendirme konulmuştur.?Üçüncü Bölüm?de Neclâ Pekolcay'ın İslâmî Türk Edebiyatı Çalışmalarındaki Yeri yaptığı çalışmalar ve kaleme aldığı eserlerden yola çıkılarak ele alınmaya çalışıldı.Son olarak çalışmamızın ?Ekler? kısmında Neclâ Pekolcay ile ilgili belgelerden örneklere, Neclâ Pekolcay kronolojisine, hakkında yapılan çalışmalara ve kendisinden dinlediklerimize yer verildi.
Özet (Çeviri)
Under the title of ?Neclâ Pekolcay, Her Life, Works And Her Place In The Islamic Turkish Literature Studies?, this study examines the life, works and studies of Neclâ Pekolcay who is one of the first women graduates of Istanbul University Faculty of Turkologie and who has been within the masters of Islamic Turkish Literature Studies and one of the major founders of this branch in Theology Faculties in Turkey.In the first chapter, we examined the life of Neclâ Pekolcay, considering especially the memoirs of Neclâ Pekolcay with the title ?I Passed through the World? as the primary source. And we tried to complete the other necessary parts about her life which we can?t find in this memory, by asking her in our conversations with her.In the second chapter, we tried to give a complete bibliography of her works. This chapter also begins with an analysis summarizing the studies on the bibliography of Neclâ Pekolcay and introducing her studies.The third chapter deals with the place of Neclâ Pekolcay within the Islamic Turkish Literature Studies, considering her works.Finally in the appendixes part, we added some documents about Neclâ Pekolcay, her chronology, the list of the studies about her and notes from our conversations with her.