Örgütsel sosyalleşmenin örgütsel bağlılığa etkisi: Bir uygulama
The effect of organizational socialization on organizational commitment: A research
- Tez No: 227096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN OKAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Örgütsel sosyalleşme, örgüt ve çalışan açısından beraberinde getirdiği sonuçlar nedeniyle önemli bir konu olma özelliğini taşımaktadır. Bu çalışmada örgütsel sosyalleşmenin bu önemi, beraberinde getirdiği sonuçlardan biri olarak öngörülen örgütsel bağlılık bakımından ele alınmıştır. Bu amaçla, bu çalışmada örgütsel sosyalleşme ve örgütsel bağlılık kavramları ayrı ayrı, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmada söz konusu kavramlara ilişkin teorik bir çerçeve ortaya konmaya çalışılmış ve bu kavramlar arasında öngörülen ilişkiyi ortaya koymak için de bir alan araştırması yapılmıştır. Bu bağlamda, çalışma üç bölüm altında toplanmıştır.Çalışmanın amacı doğrultusunda gerçekleştirilen alan araştırmasından toplanan veriler, örgütsel sosyalleşme ve örgütsel bağlılık arasında pozitif bir ilişki olduğunu doğrular nitelikte olmuştur. Buna göre seçilen işletmeden alınan veriler doğrultusunda, çalışanların örgütsel sosyalleşme düzeyinin artmasının, çalıştıkları örgüte duydukları bağlılık düzeyini de artıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational socialization is an important subject for both organization and employee because of its consequences. In this study, the importance of organizational socialization was discussed in terms of organizational commitment which is predicted as one of organizational socialization?s consequences. For this purpose, both organizational socialization and organizational commitment were studied separately and thoroughly in this study. Besides, it was tried to reveal a theoretical frame related to these two concepts and a field work was conducted to prove the relationship between these two concepts. In this sense, this study was composed of three parts.The collected data, gathered from the field work which was made in the direction of this study?s purpose, supported that there was a positive relationship between organizational socialization and organizational commitment. Accordingly, in accordance with the data gathered from selected organization, it was deduced that an increase in employees? organizational socialization will lead to an increase in their commitment to organization.