Eşrefoğlu Rumi'nin hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
Eşrefoğlu Rumi life works and sufishe opinions
- Tez No: 32117
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ele aldığımız Eşrefoğlu Rûmî'nin hayatı, eserleri ve fikirleri... Müellifin hayatı hakkında değişik kaynaklardan faydalandık. Bursa'lı Mehmet Tâhir'in“Osmanlı Müellifleri”adlı eseri gibi... Son zamanlarda yazılmış olan bazı eserlerden de istifade ettik. Necla Pekolcay'ın“islami Türk Edebiyatı”adlı eseri gibi... Çalışmamızın ikinci bölümünde Eşrefoğlu Rûmî'nin eserlerini kısaca tanıtmaya gayret ettik. Bu eserler hakkında yazılmış çalışmalardan da istifade ettik. Ancak bunların sayısı pek de fazla sayılmaz. Bu nedenle daha çok Eşrefoğlu Rûmî'nin eserleri hakkında kendi kanaatlerimizi ortaya koyduk. Üçüncü ve son bölümde ise Eşrefoğlu Rûmî'nin fikirlerini inceledik. Çalışmamıza temel aldığımız eserler onun kendi kitapları oldu. Müellifin tasavvuf anlayışını incelerken onun tasavvufun başlıca konularına dair görüşlerine ağırlık verdik. Bu çalışmadan amacımız XV. asır ve sonrası Anadolu kültürüne büyük etkileri olan Eşrefoğlu Rûmî'yi, çeşitli yönleriyle tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
Thesis of Master Eşrefoğlu Rûm? life works and sufishe opinions. The thesis has there part. In the first part we has Studıe Rûmi life. In this chapter we profited from diffirent sources. Bursalı Mehmet Tahir's“ Osmanlı Müellifleri ”is one of them. At the same time, we profited from some books written recently, like Necla Pekolcay's“ İslam'ı Türk Edebiyatı”. In the Second part of the thesis, we tried to introduce Rumi's books briefly and profit from the researchs that had been written about them. But number of them are not so much, so we generally put forvard our opinion about them. In the third and the last part, we studied his opinions according to his own books. In this chapter, we gave place his opinions on general sufistic lopics. Our aim in this researeh is to inform all aspects of Eşrefoğlu Rûmî who had effected on the fifticuth Anadolia Culture.