Vergisel teşvikler açısından 1980 sonrası Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları
The perspectıve of the tax ıncentıves, dırect foreıgn ınvestment ın Turkey, after 1980
  1. Tez No: 227119
  2. Yazar: TAYFUR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YILMAZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kapitalizmin gelişmesi ve küreselleşme süreci, özellikle 90'lı yılların başından itibaren uluslararası piyasalara hareket getirmiştir. Komünikasyonun, ulaşımın ve finansal akımların gelişmesi ürünlerin ve hizmetlerin farklı ülkelerde piyasaya sunulmasını kolaylaştırmıştır. Çok uluslu şirketler dünyayı ortak bir pazar haline getirmiştir. Bununla beraber sermaye de nispeten bol ve getirisinin az olduğu bölgelerden, daha kıt bulunduğu ve getirisinin dolayısıyla daha fazla olduğu bölgelere doğru yönelmiştir.Yabancı sermaye, en temel tanımıyla yatırılabilir kaynakların kişi ve kuruluşlar tarafından bir başka ülkeye taşınmasıdır. Bu ise iki şekilde olabilmektedir: Portföy yatırımları veya doğrudan yabancı sermaye yatırımları.Bu tez çalışmasında, dünyadaki konumu itibariyle stratejik bir öneme sahip Türkiye'nin yabancı sermayeden aldığı pay analiz edilmiş, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının bir ülkeyi seçmesinin nedenleri araştırılmıştır. Türkiye'ye yönelen doğrudan yabancı sermaye üzerindeki vergisel teşvik politikalarının etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of capitalism and the process of globalisation have helped international markets be more active particularly from the beginning of 90's. The development of communication, transportation and financial movements facilitated the presentation of products and services to markets in different countries. Multinational firms turned the world into a common market. Consequently the capital moved from regions where it is abundant and less profitable to regions where it is scarce and therefore lucrative.Foreign capital can be defined basically as transportation of investable resources to another country by persons or organisations. This can be done in two ways: by portfolio Investment or by direct foreign Investment.In this thesis study, the foreign capital share of Turkey as a strategically important country with regards to its position in the world was analysed and the reasons why a country is preferred for direct foreign Investment were researched.