İktisadi kalkınma açısından teşvik edici vergi politikasının önemi (Türkiye uygulaması)
Tax incentives for economic development (the case of Turkey)
  1. Tez No: 72902
  2. Yazar: YUSUF KILDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde iktisat politikası amaçlarının başında iktisadi kalkınmanın sağlanması gelmektedir.İktisadi kalkınmanın sağ lanması uzun bir süreci gerektirmektedir. Bu sürecin ilk aşaması başta alt yapının kurulması, daha sonra ise sınai üretime önem verilmesidir. Başka bir deyişle, kalkınmanın sağlanması sanayileşmeyle paralellik arzetmektedir. Bu bağlamda devletin tam kamusal yatırımları gerçek leştirerek, özel sektörün tasarruf imkanlarını artırıcı teşviklere ağırlık vermesi gerekmektedir. Ülkemizdeki gelişmeler esas alındığında planlı dönemle birlikte teşvik politikalarının önemi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmış- tır.Bunlar içinde vergisel teşvikler ağırlıklı olarak uygulama alanı bul- muştur.Özellikle 1980' den sonra ihracata dayalı sanayileşme politikala rının önem kazanmasıyla bu tür teşvik uygulamaları yoğunluk kazan mıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developing countries, the main objective of the economic policy is to establish an economic development in the country. Achieving an economic development requires a long period. The first step in this process is to provide infrastructure, then continue with an industrial production. In other words, achieving an economic development is related with industrilization. In this respect, government must improve public investment and provide incentives for private sector in order to increase savings. In relation with the economic development in our country after the planned period (1963), incentives policies have become more important Within these incentives, tax incentives have been widely applied to the private sector. Especially after 1980's, the increasing importance of export promotion policies, these types of incentive policies applied widely. VI