İnsan merkezli bakış ve gelişmekte olan ülkeler
The human-based approach and the developing countries
  1. Tez No: 227134
  2. Yazar: DENİZ ÖZGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada hak kavramından hareketle bir toplumda yaşayan insanların ihtiyaçlarının giderilmesinin en temel insan hakkı olduğu belirtilmiştir. Bu hakların ekonomik ve sosyal haklarla bağlantısı kurularak sosyal devlet anlayışı üzerinde durulmuştur. Türkiye'deki en önemli kamu sosyal harcamaları olan, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik harcamalarının seyri izlenmeye çalışılmıştır. Özellikle son dönem gerçekleştirilen kamu yönetimi reformu düzenlemeleri ile kamu sosyal harcamalarının ne durumda olduğuna bakılarak, bir yandan da Birleşmiş Milletlerin her yıl hazırladığı insani gelişim raporları ve insani gelişim endeksleri incelenmiştir. Türkiye'de kamu yönetimi reformunun sosyal yansımalarına bakılarak,bu düzenlemelerin insan merkezli bakış açısından uzak olduğu vurgusu yapılmış olup insani gelişim endeksinin yükseltilmesine engel teşkil edeceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the fulfillment of the basic needs of people living in a society has been pointed out as the basic human right based on the concept of rights. Welfare state is examined through the connection between the fulfillment of these needs with economic and social rights. The trends in education, health and social security expenditures are studied as the most important categories of public social expenditure in Turkey. The developments in public social expenditure are examined with a particular focus on the recent public policy reforms; and human development reports and human development index reproduced by the United Nations are analyzed in that regard. It is pointed out that these recent policy changes are not compatible with a human-based approach to development and that it would create an obstacle for improving the human development index of Turkey.