Dönemsonu işlemlerinde değerlemenin, Türkiye finansal raporlama standartları ve Türk Vergi Kanunlarına göre incelenmesi, farklılıkların finansal tablolar üzerine etkilerinin araştırılması ve bir uygulama
The analysis of valuation in year end operations as to financial reporting standarts of Turkey and Turkish tax laws exploration of the effects of differences on financial tables and an exercise
- Tez No: 227159
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ATAMAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 234
Özet
Çalışmanın amacı, Türk vergi kanunları ve Türkiye finansal raporlama standartlarına göre finansal tablolarda yer alan hesapların değerleme ölçülerinin incelenmesi, değerleme farklılıklarının finansal tabloları etkileme düzeyinin araştırılması ve uygulamaya yönelik eleştiriler ve önerilerde bulunulmasıdır.Finansal tablolar aracılığıyla sunulan bilgilerin doğru, anlaşılır, karşılaştırılabilir ve gerçeğe en uygun bilgiyi sağlaması karar vericiler açısından önem taşımaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için hazırlanan finansal raporlama standartlarının ülke genelinde uygulanması ve finansal tablolar arasındaki farklılıkların giderilmesi, uyumlaştırma çalışmalarının tamamlanmasıyla mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze the valuation measures of the accounts in the financial tables as to the Turkish tax laws and financial reporting standards of Turkey, the exploration of the level of effect of the valuation differences on the financial tables and the presentation of the criticisms and proposals towards practice.From the view of decision makers it is important that the information presented through the financial tables is true, understandable, comparable and fair. The practice of the application of the financial reporting standards prepared to reach this goal throughout the country general and the elimination of the differences among the financial tables could be possible with the completion of the harmonization activities.