Activity based costing and an application on Turkish banking system
Aktivite bazlı maliyetlendirme ve Türk bankacılık sisteminde bir uygulama
  1. Tez No: 227210
  2. Yazar: SALİH SÜLEYMAN EVLİYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÜKSEL MERMOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
The research discusses the advantages, disadvantages, and the implementation of the activity based costing systems. In this study corporate credits are used as a case study. Activity based costing system has been developed to resolve some of the problems that the traditional costing methods generated. As the companies started to have considerable overhead costs and complex services and products, the traditional costing methods became less useful. Thus, activity based costing system began to gain importance since it enables the managers to accurately calculate the costs. Besides, the activity based costing system gives an opportunity to estimate the service or product and customer profitability. For these reasons both manufacturing and financial firms chose activity based costing system. In the research, a bank branch has been used as a case study to analyze the costs. Corporate credit is taken as an example and the activities associated with it are carefully examined. Then, the costs are calculated given the unit costs of each activity. My results suggest that depending on the volume of the activity; the activity based costing system could give more precise measures. Therefore, it is important to implement activity based costing management in a large financial organization.
Özet (Çeviri)
Çalışma; faaliyet tabanlı maliyet sisteminin avantajlarını, dezavantajlarını ve uygulama alanlarını tartışmaktadır. Bunun için çalışmada kurumsal krediler bir örnek olarak kullanılmıştır. Faaliyet tabanlı maliyet sistemi geleneksel maliyet metotlarının yarattığı problemlerin bazılarını çözmek için geliştirilmiştir. Firmaların daha karmaşık servis, ürünlere ve daha fazla sabit maliyetlere sahip olmasıyla beraber geleneksel maliyet yöntemleri daha az faydalı hale gelmişlerdir. Bu yüzden, işletmecilere giderleri doğru olarak hesaplama olanağı veren faaliyet tabanlı maliyet sistemi önem kazanmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra faaliyet tabanlı maliyet sistemi servis ya da ürün ve müşteri karlılığını hesaplamayı mümkün kılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hem imalat hem de finans firmaları faaliyet tabanlı maliyet sistemini seçmişlerdir. Araştırmada bir banka şubesi, giderleri incelenmek üzere bir örnek olarak ele alınmıştır. Kredi verilme hizmeti ana örnek olarak seçilmiş ve buna bağlı aktiviteler analiz edilmiştir. Daha sonra, her bir aktivitenin birim maliyetine bakılarak giderler hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları aktivitenin hacmine bağlı olarak giderlerin faaliyet tabanlı maliyet sistemiyle daha doğru ve kesin olarak ölçülebileceğine işaret etmektedir. Dolayısıyla, büyük bir finansal firmada da faaliyet tabanlı maliyet sistemi kullanmak faydalıdır ve işletmecilere daha doğru gider tespit imkanı vermektedir.