Bir ilişkisel pazarlama modelinin etkinliğinin ölçülmesinde veri zarflama tekniği uygulaması
A case study for data envelopment analysis in measurement of efficiency of a relationship marketing model
  1. Tez No: 227212
  2. Yazar: TUBA ÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve rekabetin artması ile birlikte ,şirketler müşterilerini elde tutabilmek için rekabetçi iş hayatında ayakta kalabilmenin yollarını aramak zorunda kalmışlardır. İşletmeler, mevcut müşterilerini korumak ve onları daha fazla tanımak şartıyla müşterileriyle kalıcı ve uzun dönemli ilişkiler kurabilir ve rekabet avantajı sağlayabilirler. Bu noktada ,İlişkisel Pazarlama yeni bir pazarlama stratejisi olarak ortaya çıkmaktadır.İlişkisel Pazarlama , müşteriler ile uzun vadeli ve kalıcı ilişkiler geliştirerek, müşteri tatmini sağlamanın yanında yüksek getiri elde etmeyi de amaçlayan yönetsel bir stratejidir.Bu stratejinin altında yatan görüş ise, bir müşteriyle güven ve sadakate dayalı ve uzun vadeli ilişkiler geliştirildiğinde,müşterilerin fiyatlara daha az odaklanacakları ve bu sayede daha karlı ve uzun dönemli satışlar gerçekleştirilebileceğidir.Bu çalışmanın uygulama bölümünde, danışmanlık firması olarak faaliyet gösteren bir şirketin departmanları arası verimlilik katsayıları hesaplanmış ve etkin olmayan departmanların etkinliğini arttırmaya yönelik politikalarına ,ilişkisel pazarlama penceresinden bakılmaya çalışılmıştır.Ülkeler arası etkinlik yıllar bazında ölçülmüş, bu şekilde müşteri tatmini açısından en etkin olan ülkelerin yılar bazında etkinliği ve buna etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present day , the companies have been let for looking up the ways of surviving in a compititive business life in order to keep on their customers accompanied by the growing up technologies and increasing the competition . The companies may build a permanent and long term relationships with their customers and have a competition advantage provided that keeping the existing customers up and knowing them much more than they have .At this point the relationship marketing is appeared as a new strategy of marketing. The relationship marketing is a managerial strategy which also aims at getting much more profit beside of causing the customer satisfaction provided that building a long term and permanent relationship with the customers .The idea under this strategy is the long term and more profitable sales are achieved if the long term relation leaning against the trust and commitment are built , the customers can focus on the prices less than they could .In the practice phase of this study , the co-efficient of relative departmental efficiency of a company which has operation as a consulting company has been measured and the strategies which is used for increasing the efficiency of inefficient departments have been investigated through the relationship marketing?s view.The relative efficiency of countries? has been measured as per years and the efficiency of most efficient countries in contex of customer satisfaction as per years and triggering factors have been examined