Mangan (III) asetatın yeni bir yöntemle hazırlanması, saflığının ve kullanılabilirliğinin araştırılması
The Synthesis of manganese (III) acetate by a new method and the ingestigation of its purity and posibility of utilization
  1. Tez No: 22727
  2. Yazar: İFFET ŞAKIYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
in ÖZET Yüksek Lisans Tezi MANGAN(III)ASETATIN YENİ BİR YÖNTEMLE HAZIRLANMASI, SAFLIĞININ VE KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI İffet ŞAKI YAS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya anabil im Dalı Danışman ; Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ 1992, Sayfa : 38 Jüri : Prof.Dr.Neclâ GÜNDÜZ Prof.Dr. Meral KIZILYALLI Prof.Dr. Ali Osman SOLAK Bu çalışmada Mangan bileşikleri arasında bilimsel ve teknik yönden önemi büyük olan Mangan ( III )asetat yeni bir metod geliştirilerek sentezlendi. Mangan(II)asetat susuz asetik asit ortamında PbO? ile yükseltgenerek Mangan(III)asetata dönüştürüldü ve kararlı bir madde olarak ayrılması sağlandı. Susuz ortam çalışmalarında organik maddelerin potansiyometrik metodlarla kantitatif tayinlerinde titrant olarak kullanılmasına ve Mangan(III) komplekslerinin sentezine yönelik hazırlanan Mangan (I II) asetat in saflığı potansiyometrik metodlardan yararlanılarak tayin edildi ve % 99 un üzerinde bulundu. Yapısında 2 mol su bulunduğu Karl Fischer Metodu, hidrokinon titrasyonu ve element analizi sonuçlarıyla anlaşıldı. Elde edilen Mangan(III)asetatın susuz ortamlarda titrant olarak kullanılabilirliğini göstermek üzere Mangan(III)asetat ile 4-nitröfeniIhidrazin. difenilkar- bazit ve semikarbazithidroklorur titre edildi ve çok iyi sonuç alındı. Anahtar Kelimeler; Mangan(III)asetat, Redoksimetrik Susuz Ortam Titrasyonları, Mangan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE SYNTHESIS OF MANGANESE< II I) ACETATE BY A NEW METHOD AND THE INVESTIGATION OF ITS PURITY AND POSIBILITY OF UTILIZATION İffet ŞAKIYAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ 1992, Page : 38 Jurry : Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ Prof.Dr- Meral KIZILYALLI Prof.Dr. Ali Osman SOLAK In this work. Hanganese(III)aeetate, which is very important among the Manganese compounds from the scientific and technical aspects was synthesized using a new method. Manganese(II)acetate was oxidized to Mange- nese(III)acetate by PbOo in glacial acetic acid and isolated. In order to use it as a titrant in non-aqueous medium studies and to determine organic substances Îuantitatively with potentiometric method, it was tried o obtain it in high purity. Its purity was found 99 per cent (% 99) and also was found that there are 2 moles of HoO m its structure by Karl Fischer Method, titration or hydroquinon and elemental analyses. This pure Manganese( II I) acetate was used as a titrant to titrate 4-nitrophenylhydrazine, diphenylcar- bazid and- semicarbazidhydrochlorid in non-aqueous media and obtained very good results. Key Words : Manganese(III)acetate, Redoximetric Nori-aqueotis Medium Titration, Manganese