Osmanlı devlet teşkilatında Bostancı Ocağı
The odcak of Bostandji in the Ottoman government organization
  1. Tez No: 227301
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Bostancı ocağının Fatih devrinde, inşa edilen Yeni Saray'daki bahçenin bakım ve ıslahı için kurulduğu tahmin edilmektedir. Başlangıçta, bahçıvanlık ve padişah kayığında hizmet görmek gibi görevleri olan bostancı ocağı, zamana ve gelişmelere bağlı olarak çok fonksiyonlu bir ocak haline gelmiştir. Bu fonksiyonları arasında saray muhafızlığı, Boğaziçi ve İstanbul civarındaki kırsal alanın asayiş ve güvenliğini sağlama, üst düzey devlet görevlilerinin idamını infaz etme, yangın söndürme, mirî malını tahsil etme, yasa ve yasakları uygulama, beledî hizmetleri yerine getirme, şenlik ve törenler için top atma, savaşa katılma gibi görevler bulunmaktaydı. Osmanlı devlet teşkilâtında üç buçuk asra yakın yer alan bu kurum yeniçeriliğin ilgasından sonra kaldırılmıştır. Bu çalışma, ocağın kuruluşundan yıkılışına kadar olan süreci kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The odcak of bostandji in the Ottoman Government OrganizationThe odcak of bostandji was built in the Conqueror Mehmed II term for employed in the garden which was exist in the Topkapı Palace. At first, bostanjis had duties like gardening and working in the royal rowboat as boatman. As time went by, they had many functions as connected to time and conditions. Some of those were that palace troop of guardmen, provide public security in the Bosporus and rural places which be vicinity of İstanbul, execute upper level government officials, put out fire, collect government property, carry out municipal services, fire a gun for cheerfulnesses and cerenomies, participate in wars. The odcak of bostandji lived nearly 3.5 centuries in the Ottoman State organization and abolish after away with the Janissary corps. The period which from beginning the odcak of bostandji until its ending is the topic of this work.