Osmanlı askeri teşkilatının yeniden yapılanma sürecinde Muallem Bostaniyan-ı Hassa Ocağı ve Hassa askerleri (1826-1843)
Reorganization period of Ottoman Military system: Trained imperial Guard Regiments and Guardsmen (1826-1843)
- Tez No: 136853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
VI ÖZET Osmanlı Devleti 'nde sarayın“Birun”kısmında görev yapan Bostancı Ocağı, padişahın hassa bahçelerine bakmakla birlikte, saray muhafızlığım yapmak ve İstanbul asayişini sağlamakla da görevli idi. Gerek saray dahilinde gerekse saray dışında önemli görevleri olan bu ocağın başında“Bostancıbaşı”bulunmakta idi. Yapmış oldukları görevler nedeni ile padişaha birinci derecede yakın olan bu hizmetli grubu, Yeniçeri Ocağı'nda olduğu gibi devşirme sisteminden gelen kişilerle oluşturulmuştur. Bazı zamanlar savaşlara da katılan bostancılar, 1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra yapılan askeri ıslahatlarla yeni bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Yapılan bu düzenlemeler sonucunda Bostancı Ocağı 'ndan alman kişilerle“ Muallem Bostaniyan-ı Hassa Ocağı”adılı yeni bir askeri birlik oluşturulmuştur. Bu tertibin başına da ilk dönemler“Bostancıbaşı”kumandan olarak atanmıştır; ancak daha sonra bu makam kaldırılarak yerine“Hassa Müşirliği”oluşturulmuştur. Ayrıca teşkilat, eğitim ve teçhizat bakımından çağdaş bir ordu haline getirilmek istenilen bu tertibe, zamanla“Asakir-i Hassa”yani“Hassa Askerleri”denilerek“Bostancı”tabiri tamamen kaldırılmıştır. Hassa Askerleri, Osmanlı Devleti 'nin merkezinde olduğu için askeri teşkilat içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Ayrıca şunu özellikle belirtmek gerek ki 1843 yılma kadar“Mansurre Ordusu”ndan farklı olarak varlığım sürdürmüştür. Buna göre 1826 yılında kurulan“Muallem Bostaniyan-ı Hassa Ocağı”temellerini“Bostancı Ocağı”nda almakta ve“Hassa Ordusu”na temel oluşturmaktadır. Hassa Ordusu da 1843 yılından sonra kurulan“Birinci Orduya”temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY REORGANIZATION PERIOD OF OTTOMAN MILITARY SYSTEM: TRAINED IMPERIAL GUARD REGIMENTS AND GUARDSMEN (1826-1843) KEYWORDS: Trained Imperial Guard Regiments, Guardsmen, Imperial Guard, Commander of the Imperial Guards, Corps of the Imperial Guards, Members of the Imperial Guard. Corps of the Imperial Guards which was in charged at the part of“Central public administration with offices outside the Palace”in the Otoman Empire Castle, was responsible for looking after the Sultan's bodyguard Gardens of the Sultan, also his duty was making the Castle guard and to provide the public order in İsanbul. Both in the Castle or outside the Castle who had an importand duty was the Commander of the Imperial guards. The servant, which was the most closes to the sultan because of the duties they carried out, was formed of the people who were a part of a boy so recruited system, just as the whole Corps of the Janissary forces. Sometimes the Members of the Imperial Guard joined a war, in 1826 after the the whole Corps of the Janissary Forces was taken away and the members of the Imperial Guard were arranged to a new reform in the Military. At the end of the arrangement a new Military Unity called Trained Imperial Guard Regiments was formed with the people taken from the Corps of the Imperial Guards. At the head of this disposition was the commander of the Imperial guards appointed as a Commander but than this disposition was cancelled, instead of this position office of the field marshal commanding the guards was constituted. On the other hand, this organisation which was supposed to transform into a modern Army concerning the training and equipment, progressively took the name of the Imperial Guard (i.e Guardsman) and the“Member of the Imperial Guard”term was completaly removed. The Guardsman had an importand position in the Military Organisation because they were in the centre of the Ottoman Empire. Specially to be infomed since 1843“Mansurre Military”has contunied his existance differently. According to this, which was organised in 1826, was based on Corps of Imperial Guards and was the base of the Imperial Guard Regiments. Also the Imperial Guard Regiments was the base to the“First Army”which was built after 1843.