16. yüzyılda Osmanlı devlet teşkilatında şeyhülislam
Sheikh al-Islam in the Ottoman state organization in the 16th century
- Tez No: 980329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KAYABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde şeyhülislamlığın genel olarak tarihi, siyasi ve teorik kökenleri ile birlikte 16. yüzyıl özelinde şeyhülislamlık makamının kurumsallaşması, şeriat ve siyaset eksenindeki tezahürü incelenmiştir. Şeyhülislamlar Osmanlı devlet teşkilatı içerisinde fetva verme vazifesini üstlenerek her bir dönemin şartları çerçevesinde özellikle 16. yüzyıldan itibaren etkin rol oynamışlardır. Bu doğrultuda şeyhülislam fetvasının siyasi ve tarihi alandaki temel özellikleri ile mezhep bağlamında fetvaya etki eden unsurlar açıklanmış, padişah ve şeyhülislam ilişkileri irdelenerek Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemi özelinde sosyo-siyasi ve fıkhi-içtihadi açılardan seçme fetva örnekleri ile 16. yüzyılda Osmanlı devlet teşkilatındaki şeyhülislamın konumu yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical, political, and theoretical roots of the office of Sheikh al-Islam in general, along with its institutionalization in the 16th century and its manifestation within the framework of sharia and politics. Sheikh al-Islams assumed the role of fatwa-issuing within the Ottoman state organization, playing an active role within the context of each period, particularly from the 16th century onward. In this context, the fundamental political and historical characteristics of Sheikh al-Islamic fatwas and the factors influencing fatwas within the context of sects are explained. The relationship between the sultans and Sheikh al-Islams is examined, and the position of Sheikh al-Islam within the Ottoman state organization in the 16th century is reflected through selected examples of fatwas from socio-political and jurisprudential perspectives, particularly during the reigns of Yavuz Sultan Selim and Suleiman the Magnificent.