Azerbaycanlı şair Mehemmed Hâdi'nin hayatı, sanatı ve eserleri
Azerbaijani poet Mehemmed Hadi's life and poems and works
- Tez No: 227307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Mehemmed Hâdi, Azerbaycan edebiyatında XIX. yüzyılın sonu XX.yüzyılın başlarında gelişen romantizm akımının en büyük temsilcilerinden biridir.Bu çalışma, metinleri içermemekle birlikte, Hâdi'nin kaleminden çıkmışyazıların elde edilerek toplanması, okunup incelenmesi ve değerlendirilmesisonucunda ortaya çıkmıştır. Çalışmanın Giriş kısmında Mehemmed Hâdi'ninyaşadığı dönemin genel manzarası özetlenmiş ve aynı dönemde Azerbaycan'daeğitim, sanat, matbuat ve edebiyat alanındaki önemli gelişmelere kısacadeğinilmiştir. I. Bölüm'de Mehemmed Hâdi'nin hayatından ve eserlerinden, II.Bölüm'de sanatından ve beslendiği kaynaklarından bahsedilmiştir. Hâdi'ninedebiyat ve dil görüşleri de II. Bölüm'ün konularındandır. III. Bölüm'de iseMehemmed Hâdi'nin, eserlerinde ortaya koyduğu görüşler incelenmiştir. Sonuçbölümünden sonra da kullanılan kaynakların ve Hâdi'nin gazete ve dergilerdeyayınlanan eserlerinin listesi eklenmiştir. Çalışmada kullanılan gazete ve dergilerhakkındaki kısa bilgiler de ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehemmed Hadi is one of the most important representatives ofromanticism in Azeri Literature. Romanticism developed in Azeri Literature at theend of the 19th century and at the beginning of the 20th century. While this thesisdoes not include the texts themselves, it has been written as a result of obtaining,analyzing and evaluating Hadi?s works.The Introduction gives an overview of the period when Mehemmed Hadilived and summarizes the important developments in education, arts, press andliterature in Azerbaijan at that time. Chapter I deals with Mehemmed Hadi?s lifeand works, and Chapter II deals with his art and sources. Hadi?s ideas aboutlanguage and literature are also included in Chapter II.In Chapter III, the views that Mehemmed Hadi expressed in his worksare analyzed.References and a list of Hadi?s works published in newspapers ormagazines follow the Conclusion. Some information on the newspapers andmagazines used in the thesis is also included.