Fakir Baykurt'un Yılanların Öcü romanındaki söz varlığı
The existence of the words in the novel ?Yılanların Öcü? by Fakir Baykurt
- Tez No: 227413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Fakir BAYKURT'un Yılanların Öcü romanındaki söz varlığının ortaya konması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda öncelikle ?sözcük tanımı ve kapsamı?, ?söz varlığı tanımı ve kapsamı? ele alınmıştır. Söz varlığının içerdiği öğeler ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Daha sonra romandaki söz varlığı öğeleri (deyimler, atasözleri, ikilemeler, kalıp sözler, yerel söyleyişler, terimler, argo kullanımlar) saptanmıştır. Romandaki söz varlığı öğelerinin sözlüksel alan çalışması yapılmıştır. Deyimlerin anlamları verilirken romanda geçtikleri cümleler de sayfa numaralarıyla birlikte verilmiştir. Kaynaklarda bulunmayan deyimler geçtikleri cümleler göz önünde bulundurularak anlamlandırılmıştır.Sonuçta, Türkçenin zengin anlatım olanaklarını yansıtan pek çok deyim, atasözü, kalıp söz, ikileme, terim, argo ifadeler ve yöreye has söyleyişler ortaya çıkarılmıştır.Birçoğu kaynaklarda bulunmayan bu söz varlığı öğeleri Türkçenin gerçek söz varlığının oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.Anahtar SözcüklerSöz Varlığı, Yılanların Öcü, Fakir Baykurt
Özet (Çeviri)
In this study the existence of the words is intended to put forward through the novel ?Yılanların Öcü? by Fakir Baykurt.In the direction of this objective, first `?word definition and content?? the existence of the words and content ?? are studied. The elements that are included by the existence of the words are explained in detail. Then, the elements of the existence of the words such as idioms, terms, proverbs, repetitions, slang terms and local utterances in the novel are determined. Lexical studies of the existence of the words in the novel? are studied. The meanings of the idioms are given with the whole sentence and the page numbers. The idioms that don?t exist in the sources are explained according to the meaning they create in the sentences.Finally, the rich description and explaining possibilities of Turkish are reflected here with a lot of idioms, terms, proverbs, repetitions, slang terms and local utterances.In this novel the elements of the existence of the words that most of them are impossible to be found in other sources, will contribute to the Turkish language.Key WordsThe existence of the words, Yılanların Öcü, Fakir Baykurt