İbn sina felsefesi'nde aşk
Love in İbn Sina?s philosophy
  1. Tez No: 227421
  2. Yazar: EMİNE GÖĞSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İslam felsefesinde de önemli bir yeri olduğunu belirtmeye ve büyük İslam filozofu İbn Sina'nın felsefesinde aşkın yerini tespit etmeye çalıştık.Aşk; gerçeğinde, iyi, güzel ve cidden uygun olanı bulup, onu istemekten başka bir şey değildir. Mutlak ve külli aşk dışında hiçbir aşk yoktur. O halde tanzim edilmiş hüviyetlerden her birinin varlığı, aşk sayesindedir. İbn Sina için bütün varlığın kaynağı olan aşk, aynı zamanda varlığın evrimini sağlayan yegâne unsurdur. Aşk, ilâhî kaynaktan gelip var olan her şeye ve insana nüfuz ederek, ontolojik gayeyi gerçekleştirmede hem başlangıç, hem devamlılık hem de yükseliş kazandırmaktadır. Aşk, kozmik evrende varlığa çıkışla kalmayıp devamlılığı sağlamaktadır. Aşk ilâhî boyutuyla hayata içkindir. Aşk, toplumu oluşturan, düzenleyen, güzellik, estetik ve adalet getiren ve medeniyet oluşturabilecek güce sahiptir. Bunu gerçekleştirmede aşkın en büyük yardımcısı akıldır. Akılla aşkın el ele yürümesi gerekmektedir.Bu çalışmada, insan hayatında önemli bir yere sahip olan aşk kavramının
Özet (Çeviri)
This study includes love concept that is important position of human life. We try to explain this concept is important the philosophy of Islam and for Grand philosopher of Islam who Ibn Sina?s philosophy.İn trusth, the love included good, beatiful and serious suitable. There isn?t love but there is absolutely and total it. İn that case one?s existence of caharacters arranged thanks to love. İn order to Ibn Sina?s love is search of exictence in the same time it is only component providing evaluation of exictence. Love come from heavens search influance to everthing of exicting and human gamet o realize ontology aim both beginning and continuity and advance. Love is providing continuity out of getting to exictence in cosmic universe. Love is containing to life with heavens dimension. Love is to form and to put in order society. Power to bring beauty is easthetics and justice and to form civilization. The most gran hepler of love is mind. Mind and love need to walk hand in hand.