İskenderiye Üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ile İtalyan Çimi (Lolium multiflorum Lam.) karışım oranlarının ot verimine etkisi
Effect of the mixture rates of Berseem clover (Trifolium alexandrinum L.) and Italian Ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) on the forage yield
  1. Tez No: 22743
  2. Yazar: EROL KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİZ HAYRETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) İLE İTALYAN ÇİMİ (Lolium multijlorum Lam.) KARIŞIM ORANLARININ OT VERİMİNE ETKİSİ Erol KARAKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Sayfa: 48 Jüri : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ : Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK : Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Bu araştırma, Ankara koşullarında İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ile İtalyan çimi (Lolium mul tijlorum Lam.) karışım oranlarının ot verimine etkisini araştırmak amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde, 1991 yılında yapılmıştır.to Araştırmada materyal olarak İskenderiye üçgülünün Carmel çeşidi ile italyan çiminin Multimo çeşidi kul lanılmıştır. Karışım oranlan % : 100 - O, 80 - 20, 60 - 40, 50 - 50, 40 - 60, 20 - 80 ve O - 100 şeklinde uygu lanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde kurulmuş ve sıra arası 30 cm tutulmuştur. M2'de en yüksek fide sayısı 815.77 adet bitki ile % 20 İskenderiye üçgülü + % 80 İtalyan çimi karışım oranında sağlanmıştır. Yalın İskenderiye üçgülü parselin den 2.59 g ile en yüksek İskenderiye üçgülü fide kuru ağırlığı; % 60 İskenderiye üçgülü + % 40 İtalyan çimi karışımından 2,96 g ile en yüksek İtalyan çimi fide kuru ağırlığı alınmıştır. Ençok yeşil ot verimi, % 80 İskenderiye üçgülü + % 20 İtalyan çimi karışımından 1732.15 kg/da olarak elde edilirken; ençok kuru ot veri mi % 20 İskenderiye üçgülü + % 80 İtalyan çimi karışımında 449.23 kg/da olarak bulunmuştur. En yüksek kuru madde oranı ve kuru madde verimi, sırasıyla % 40 İskenderiye üçgülü + % 60 İtalyan çimi ve % 20 iskenderiye üçgülü + % 80 italyan çimi karışımında % 83.30 ve 371.13 kg/ da olarak bulunmuştur. En fazla ham protein verimi % 80 İskenderiye üçgülü + % 20 İtalyan çimi karışımından 54.7 kg/ da olarak elde edilirken, en yüksek ham protein oram da % 80 iskenderiye üçgülü + % 20 italyan çimi karışımından % 14.84 olarak elde edil miştir. ANAHTAR KELİMELER: İskenderiye üçgülü, italyan çimi, karışım oranları, fide sayısı ve fide gelişmesi, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve verimi, ham protein oram ve verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF THE MIXTURE RATES OF BERSEEM CLOVER (Trifolium alexandrinum L.) AND ITALIAN RYEGRASS (Lolium multijlorum Lam.) ON THE FORAGE YIELD Erol KARAKURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Page: 48 Jury : Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKlZ : Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK : Prof. Dr. Ahmet ERAÇ This research was carried out to determine effects of the mixture rates of berseem clover (Trifolium alexandri num L.) and Italian ryegrass (Lolium multijlorum Lam.) on the forage yield at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1991. The experimental material was Carmel cultural varietyvl of berseem clover and Multimo cultural variety of Italian ryegrass, while rates of mixture are used as 100 - 0, 80 - 20, 60 - 40, 50 - 50. 40 - 60, 20 - 80 and 0 - 100 % respectively. The research was laid out in a randomized block design and 30 cm row distences were applied. The highest seedling number per square meter was obtained as 815.77 from the mixture of 20 % berseem clover + 80 % Italian ryegrass. The highest dry weight of berseem clover seedlings was 2.59 g in pure berseem clover stand but the highest dry weight of Italian ryegrass seedlings was 2,96 g in the mixture of 60 % berseem clover + 40 % Italian ryegrass. The maximum fresh yield was determined as 1732.15 kg/da from the mixture of 80 % berseem clover + 20 % Italian ryegrass, while the maximum hay yield was 449.23 kg/da in the mixture of 20 % berseem clover + 80 % Italian ryegrass. The highest dry matter ratio and dry matter yield were found as 83.30 % and 371.13 kg/da from the mixture of 40 % berseem clover + 60 % Italian ryegrass respectively. The maximum crude protein ratio was determined as 14.84 % from the mixture of 80 % berseem clover + 20 % Italian ryegrass, mean while the maximum crude protein yield was 54.7 kg/da from the mixture of 80 % berseem clover + 20 % Italian ryegrass. KEYWORDS: Berseem clovers, Italian ryegrass, mixture rates, seedling numbers and growth, fresh and hay yield, dry matter ratio and yield, crude protein ratio and yield.