Elazığ koşullarında İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ile İtalyan çimi (Lolium multiflorum Lam.) karışım oranlarının verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects on yield and quality of berseem (Trifolium alexandrinum L.) and Italian ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) mixture ratios in Elazig conditions
- Tez No: 695803
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN KÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada baklagil yem bitkisi olan İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ve buğdaygil yem bitkisi İtalyan çiminin (Lolium multiflorum Lam.) farklı karışım oranları ile ot kalitesine ve verimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, materyal olarak Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsüne ait olan baklagil yem bitkilerinden İskenderiye Üçgülü (Trifolium alexandrinum L.)'nün Derya çeşidi ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsüne ait olan buğdaygil yem bitkilerinden İtalyan Çimi (Lolium multiflorum Lam.)'nin Elif çeşidi kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak 2020 yılının yaz döneminde Elazığ İl Merkezine ait Bahçekapı köyünde yürütülmüştür. Çalışma bulgularına göre; karışımların ortalama yeşil ot verimleri 3784,9 kg/da, kuru ot verimleri 1210,8 kg/da, ham protein verimi 146,6 kg/da olarak tespit edilmiştir. Karışımların ham protein oranı, ADF (Asit Deterjanda Çözünmeyen Lif )oranı, NDF (Nötr Deterjanda Çözünmeyen Lif )oranı, ham kül oranı, SKM (Sindirilebilir Kuru Madde) oranı, KMT (Kuru Madde Tüketimi) oranı ve NYD (Nispi Yem Değerleri ) sırasıyla %12,04, %35,7, %50,9, %12,44, %61, %2,36 ve 112,15 olarak belirlenmiştir. Çalışmada sonucunda; Elazığ ekolojik koşullarında yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimleri ile ham protein oranı bakımından en uygun karışım oranları %80 İskenderiye Üçgülü + %20 İtalyan Çimi karışımı ile %60 İskenderiye Üçgülü + %40 İtalyan Çimi karışımı olduğu belirlenmiştir. Karışımlarda İskenderiye üçgülünün daha yoğun olduğu parsellerde yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimleri ile ham protein oranlarının daha yüksek çıktığı görülmüştür. Çalışmada Elazığ ekolojik koşullarına en uygun karışım oranlarının belirlendiği ancak bunun daha uzun süre denenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect on yield and quality of berseem (Trifolium alexandrinum L.), which is a legume forage plant, and Italian ryegrass (Lolium multiflorum Lam.), which is a grass forage plant, different mixing ratios. In the study, Derya cultivar of berseem (Trifolium alexandrinum L.), a legume forage plant belonging to the Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute, and Elif cultivar of Italian ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) from the Aegean Agricultural Research Institute were used as material. The experiment was carried out with 4 replications according to the randomized blocks trial design in the summer term of 2020 in Bahçekapı village of Elazığ City Center According to the study findings; the average green herbage yields of mixtures were found to be 3784.9 kg/da, dry herbage yields were 1210.8 kg/da, and crude protein yields were 146.6 kg/da. Crude protein ratio, ADF (Insoluble Fiber in Acid Detergent) ratio, NDF (Insoluble Fiber in Neutral Detergent) ratio, crude ash ratio, DMD (Dry matter digestibility) ratio, DMI (Dry matter intake) ratio and RFV (Relative feed value) of the mixtures were determined as 12.04%, 35.7%, 50.9%, 12.44%, 61%, 2.36%, and 112.15respectively. As a result of the study; it was determined that the most suitable mixture ratios in terms of green herbage, dry herbage and crude protein yields and crude protein ratio were 80% Berseem + 20% Italian ryegrass and 60% Berseem + 40% Italian ryegrass mixtures in Elazig ecological conditions. It was observed that the green herbage, dry herbage and crude protein yields and crude protein ratios were higher in the plots where the Berseem was more concentrated in the mixtures. In the study, it was concluded that the most suitable mixing ratios for Elazig ecological conditions were determined, but this should be tried for a longer time.