İlköğretim birinci sınıfa erken okuryazar olarak başlayan öğrencilere yönelik öğretmen tutum ve yaklaşımları
The attitudes and approaches of teachers towards the students who attend the first class of primary school
- Tez No: 227526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada ilköğretim birinci sınıfa okuryazar olarak başlayan çocuklara yönelik sınıf öğretmenlerinin uygulama, tutum ve yaklaşımlarının saptanması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada, Samsun ilinde görev yapan on iki sınıf öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizinden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin erken okuryazarlığın hem kendileri hem de öğrenciler için dezavantaj olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Öğretmenlerin, bu çocuklar için ayrı bir program hazırlamadıkları, okulöncesi dönemde kazanılan okuma yazma becerilerini yok saydıkları ve sınıflarında aynı seviyede öğrenci istedikleri görülmüştür. Öğretmenler, lisansta ve öğretmenlik yaşantıları boyunca erken okuryazarlıkla ilgili bir eğitim almamışlardır. Öğretmenler, erken okuryazar çocuklara uygun eğitim verilebilmeleri için okulların fiziki koşullarının düzeltilmesi önerisinde bulunmuştur.Anahtar Sözcükler ( 5 )Erken okuryazarlık, okul öncesi eğitim, okumaya hazırlık, öğretmen beklentisi, okuma kavramları bilgisi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to explore the practices attitudes and approach of primary school teachers about the first graders who know how to write and read before starting the primary school. The data was collected through the interviews with twelve primary school teachers in Samsun. Content analysis was used to determine emerging themes. Findings showed that teachers think early literacy has disadvantage for both the students and themselves. It has been oserved that teachers don?t prepare the programme for these children furthermore they don?t accept the ability of early literacy which is acqured during the prekindergartner, that is, teachers want the students at the sane level in their classes. Teachers haven?t any education about early literacy either at university or during their teaching life.Teachers suggest that pysical conditions showed e reairanged for the early literate students to get better education.Key WordsEarly literacy, preschool education, preparation to reading, tecaher prediction, the knowledge of reading concepts.